banner15

'Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar' istişare toplantısı

MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu tarafından "Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar" temalı Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi. MÜSİAD Mardin Şubesinin ev sahipliğinde ve Kuzey Haber Ajansı Genel Koordinatörü Erhan Erken'in moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

'Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar' istişare toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin'de, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu tarafından "Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar" temalı Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu Başkanı Ömer Karatemiz, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nureddin Kasap, Kuzey Haber Ajansı Genel Koordinatörü Erhan Erken, sektör temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

MÜSİAD Mardin Şubesinin ev sahipliğinde  Yay Grand Otelde, Kuzey Haber Ajansı Genel Koordinatörü Erhan Erken'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

Toplantının açılışında konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Bugün oteller dolu, misafirhaneler bile dolu. Huzur limanı olduk. Medya mensuplarının destekleriyle bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz." dedi. Yaman, kentte göreve başladığı ilk günün akşamı bir iftar programından sonra esnafı ziyaret ettiğini ancak caddede kimsenin bulunmadığını belirtti.

Yaman, "Esnafımıza 'Sabredin, hükümetimiz kararlı, inşallah bu sıkıntılar bitecek' diyorduk. Her gün bu sıkıntılar azaldı ve bitti. Hükümetimiz ve devletimiz destek verdi. Mardin, Diyarbakır, Şırnak ve bölgenin bütün illerindeki operasyonlar huzuru sağladı." ifadelerini kullandı.

Yaman, "Bugün oteller dolu, misafirhaneler bile dolu. Huzur limanı olduk. Bu sorumlukla da devam ediyoruz. Medya mensuplarının destekleriyle bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

"BAĞIMSIZ BİR RUH GELİŞTİRMELERİ  LAZIM"

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise bölgenin çeyrek yüzyıllık tarihinin, medyanın değişimi, dönüşümü ve Türkiye'nin sorunlarına bakışı açısından da son derece önemli veriler sunduğunu belirtti.

Miroğlu, "Bölgede 'egemen medya' diyebileceğimiz bir medya vardı. Bunu kısmen FETÖ ama ağırlıklı olarak PKK medyası kontrol ediyordu. Dolayısıyla bağımsız medya ve kurumsallaşmadan bahsedeceksek, bu hafıza içinde geçmişte ne olup bittiğine bakmak lazım. Yazı yazmaya, haber yazmaya niyeti olan herkes bu baskıyı mutlaka hissetmiştir." dedi.

Bölgede Kürtçe ve Arapça konuşulduğuna ve bir Kürt medyasının bulunduğuna değinen Miroğlu, şöyle devam etti:

"Dünyada 120'ye yakın kanal Kürtçe yayın yapıyor. Yarıya yakını satış durumunda. Yarıya yakını da çeşitli Kürt partilerin kurduğu kanallar. Yarıya yakınının yarısı da PKK'nın yönettiği kanallar. Çeşitli araştırmalara göre, bölgede en çok izlenen kanalların arasında TRT Kurdi var. Bu yayıncılığın da bir biçimde güçlenmesi lazım. Yerelde Kürtçe, Arapça yayıncılığın desteklenmesi çok önemli.  Dolayısıyla burada haber peşinde koşacak arkadaşlarımızın bağımsız bir ruh geliştirmesi lazım."

Toplantının açılış bölümünde MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu Başkanı Ömer Karatemiz ve MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nureddin Kasap da birer konuşma yaptılar

Konuşmaların ardından "Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar" konulu oturuma geçildi. 

MUTANOĞLU: GAZETECİ OLMAK İSTEYEN GENÇLERE İMKAN VERİLMELİ

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, yaptığı konuşmada, yerel medyanın artık dünyanın her tarafında konuşulduğunu belirterek, "Geçen ay Kanada'da medyayı ziyaret ettim. Kanada'nın en büyük gazetesi Toronto Star'a gittiğimizde tamamen bunu konuşuyorlardı." ifadelerini kullandı.

Artık dijitalleşme döneminde olunduğunu vurgulayan Mutanoğlu, "Basılı medya yavaş yavaş yerini dijital medyaya terk ediyor. Bunun karşısında nasıl duracağız? Artık herkesin akıllı telefonları, tabletleri var. Odama her sabah gazeteler gelir ama çoğu zaman açmaya fırsat bulamam. Çünkü internetten takip ediyorum. Artık bu özellikle büyük medya kuruluşları için ciddi sıkıntı oluşturuyor." diye konuştu.

Bunun yanı sıra küçük, kaliteli, nitelikli bir ekiple, sürdürülebilir bir sermayeyle küresel ölçekte işler çıkarılabileceğine dikkati çeken Mutanoğlu, bugün gelinen noktada Amerika'nın herhangi bir ilinin, ilçesinin, herhangi bir köyünde üç çocuğun yaptığı gazetenin okunabileceği bir iletişim döneminin yaşandığını anlattı.

Yerel medyaya iş adamlarının kar amacı gütmeden destek vermesi gerektiğini ifade eden Mutanoğlu, medyanın iyi bir enstrüman olduğunu söyledi.

Mutanoğlu, "Mutlaka gençlere, gazeteci olmak, yerel medyayı canlandırmak isteyen gençlere imkan verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mardin gibi çok kültürlülüğün yaşandığı bir yerde bence küresel ölçekte de küçük de olsa etkili medya kuruluşları olabilir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 22:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35