banner39

Yerel Tohum Merkezi açıldı

Muğla’da, yöreye ait sebze ve meyve çeşitlerinin tohum örneklerinin toplanması ve koruma altına alınması için "Yerel Tohum Merkezi" açıldı.

Güncel 02.11.2016, 12:19 02.11.2016, 12:19
Yerel Tohum Merkezi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nin açılışı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 93. yılında yapıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Yerel Tohum Derneği Genel Başkanı Teoman Açıkbaş, açılan Yerel Tohum Merkezi ile geçmişten alınan emanetin en iyi şekilde geleceğe aktarılmasını ilklerin şehri Muğla’da yaşandığını ve başka illere de örnek olmasını dilediğini belirtti.

Yerel Tohum Merkezi’nin açılışında bir konuşma yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş; bu merkez sayesinde gelecek nesillerin daha sağlıklı beslenmesinin adımları atılmış oldu dedi.
mugla-tohum

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93.yılı gibi anlamlı bir günde yerel tohum, ulusal güç sloganıyla hayata geçirdikleri Yerel Tohum Merkezi’nin açılışını yaptıklarını belirterek, “Maalesef Türkiye; yerli tohumu yok eden, çok önem vermeyen ama fenni dediğimiz dışa bağımlı, her sezon alınması zorunlu olan, para vererek tekrar ekilmesi gereken tohumlara doğru gidiyor. Türkiye’nin bu topraklarından çok daha fazla ürün alması lazım. Ama bu her yıl yenilenen ve kendisinden üretemeyen tohumlara bağımlı hale geliyoruz. Bir ürün sağlıklı ise, onun tohumundan tekrar üretilmeli.

 

Bizim yapmak istediğimiz, Muğla’ya özgü sebze ve meyve çeşitlerini üreterek çoğaltmak. Yerel Tohum Merkezimizin öncelikli hedefi Muğla yöresine ait yerel sebze-meyve çeşitlerinin tohum örneklerinin toplanması, bu tohumların gelecek nesiller için koruma altına alınması ve Muğla Yerel Tohum Envanterinin çıkarılmasıdır. Sadece yerelde kalmayıp ülkemiz genelinde üreticimize, yerel tohumlarımıza, genetik mirasımıza sahip çıkmalıyız.

Bu alanda yaptığımız çalışmalarda işbirliği için öncelikle Sayın Rektörümüze çok teşekkür ediyorum. Üniversitemizin işbirliği ile kurmuş olduğumuz Toprak, Yaprak ve Su Analiz laboratuvarımız sayesinde Muğla’nın toprak haritasını bütün özellikleri ile çıkarmaya çalışıyoruz. Bu sayede tarım alanında katma değeri yüksek ürünlerle üretim yapabilir ve köyden kente göçü azaltabiliriz. Ayrıca yine bu alanda yaptığımız çalışmalarda bizimle işbirliği yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze, Ziraat Mühendisleri Odamıza ve Veteriner Hekimler Odamıza da teşekkür ediyorum. ” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilmesi ile açılan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde bugüne kadar 300’den fazla yerel tohum toplandığı belirtildi. Açılışın ardından protokol üyeleri; bereketli olması için Yerel Tohum Merkezi’nin çatısına buğday attı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?