banner39

Yerli üretimde atağa geçtik

2008 yılından bu yana Türkiye, yerli üretimde atağa geçti. Önceleri ithal etmek zorunda olduğumuz birçok ürün artık Türkiye'de üretiliyor

Güncel 30.07.2012, 12:21 30.07.2012, 12:29
Yerli üretimde atağa geçtik

2008 yılından bu yana savunma sanayi başta olmak üzere, bilişim, enerji, ulaşım, sanayi ve iletişim alanında Türkiye, yerli üretim yapmaya başladı. Önceleri dışarıdan ithal etmek zorunda olduğumuz birçok ürün artık Türkiye'de üretiliyor. Birçok üründe ise yerli katkı oranı artıyor. İşte Bora'dan Cirit 'e, Hürkuş'tan Anka'ya uzanan 'Türk malı 'ilk'ler:

İKİ KAT UCUZ YERLİ SAVAŞ GEMİSİ

MİLGEM projesi kapsamında üretilen Türkiye'nin ilk savaş gemisi Heybeliada (F-511) 2010 yılında ilk seyrine çıktı. Maliyeti toplam 260 milyon dolar olan gemiyi Türkiye, yurt dışından hazır almaya kalksa 500 milyon dolar ödeyecekti.

MOSHIP İLE DENİZ ALTI GÜVENDE

Deniz Kuvvetleri, ağır denizlerde kurtarma imkanına sahip olacak Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi'nin (MOSHIP) tedarikine ilişkin projeyi başlattı. MOSHIP, denizaltıdan 600 m derinliğe kadar personelin kurtarılmasını sağlayacak.

RMK'DAN BİR İLK

RMK Marine tarafından üretilen Türk malı Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) 200 metrelik tam boya ve 34 metrelik tam genişliğe sahip. 1070 kişilik gemi personeli ile ikmal yapmaksızın kalma süresi 21 günü buluyor.

YERLİ RÜZGAR TÜRBİNİ

Türk şirketi SoyutWind, bugüne kadar dışarıdan ithal edilen büyük kapasiteli rüzgâr türbinleri sistemlerini yüzde 100 yerli olarak Türkiye'de üretmeyi başardı. Şirket bununla da yetinmeyerek konutlarda ve sitelerde elektrik üretimini sağlayacak özel türbin sistemleri de geliştirdi.

ATAK 2012 SONU TERÖRİST AVLAYACAK

TUSAŞ, AgustaWestland ve Aselsan'ın ortak üretimi olan 'T-129' (ATAK) adlı saldırı helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına yönelik üretildi. 3 milyar dolarlık proje ile üretilen helikopterler 2012 sonu ya da 2013 yılında semalarda yerini alarak terörle mücadele edecek.

YERLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS

TÜBİTAK tarafından kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen milli işletim sistemi Pardus, tüm halkın kullanabileceği bir işletim sistemi haline getiriliyor. Türkiye'nin 'Milli işletim sistemi' olarak tanımlanan Pardus, iç piyasada hizmet vermesinin ardından yurt dışına da ihraç edilecek.

KALE'DEN TÜRK MALI JET MOTOR

Kale Havacılık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile devrim niteliğindeki 'Turbojet Motorların Geliştirmesi Projesi'ne imza attı. Yüzde 100 yerli imkânlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek olan motorlar, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak kullanılacak. Projeyle üretilecek turbojet motorlar, füzelere ve uçaklara yüksek güvenilirlik ve verim sağlayacak.

TÜRK OYUNU REKORA KOŞUYOR

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren Tale Worlds firmasındaki Türk oyun geliştiricilerinin elinden çıkan 'Mount&Blade: Warband' adlı Türk oyunu, dünya genelinde 3 ayda 100 binlik satış rakamına ulaştı. Türk oyunu, 3 aydır piyasada olmasına rağmen halen dünyada en çok oynanan 25 oyun arasında bulunuyor.

MİLLİ TANKIMIZ ALTAY

Otokar tarafından üretilen milli tank Altay Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli tankı olma özelliği taşıyor.Altay 1.500 beygir gücünde bir motora sahip ve toplam proje bedeli 500 milyon dolar. Dünyaca ünlü rakiplerinden hiçbir farkı bulunmayan Altay, TSK'ya hizmet verirken ihracatı da planlanıyor.

ROKETSAN'DAN FÜZE

Roketsan'ın ürettiği 'Cirit' adlı lazer güdümlü füzeler, görüntüsüyle gerçekten bir ciriti andırıyor. Füze, zırhlı personel taşıyıcıların imha edilmesine yönelik tasarlandı. Yüzde yüz yerli olan bu ürün dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmesi ve TSK'nın ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor.

PİYADEYE TÜRK MALI TÜFEK

Makine Kimya Enstitüsü (MKE) tarafından üretilen yüzde yüz yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12 ve susturuculu MP5 Jandarma Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Bora-12, 1.200 metre etkili menzile sahip. Yüzde 100 yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12, Azerbaycan ve Suudi Arabistan'a da ihraç ediliyor.

DİNLENEMEYEN CEP TELEFONU ÜRETTİK

Türkiye kriptolu cep telefonu üreten 6 NATO ülkesinden biri oldu. TÜBİTAK, MİLCEP-K2 ismiyle kriptolu cep telefonu geliştirdi. Telefon, iki kişinin yaptığı cep telefonu konuşmasını kripto sayesinde üçüncü kişilerin anlayamayacağı bir formata dönüştürüyor.

İTALYA'DA GÖRDÜ, TÜRKİYE'DE YAPTI

Türkiye'nin ilk yerli kule vinci TGM firması tarafından üretildi. İtalya'da uzun yıllar kule vinç fabrikasında çalışan Türk girişimci Mithat Doğan tarafından yapılan vinç Türkiye'de kullanılmaya başlandı.

KÜÇÜK AMA ÇOK HIZLI

Volkicar adını taşıyan yarış otomobili, Türkiye'nin en başarılı ralli pilotlarından Volkan Işık'ın eseri. İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar 2 yıllık çalışmayla ortaya çıkarılan Volkicar'ın mucidi seri üretim peşinde.

YERLİ TİCARİ TAKSİ

Karsan'ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği Türk malı taksi 'V1' ihaleyi kaybetmesine rağmen yoluna devam ediyor. 2 yıl içinde seri üretime geçilecek.

DORUK ELECTRA YOLLARDA

Otokar, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. Doruk Electra ismini taşıyan otobüs daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik ve verimlilik sağlayacak.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü