banner39

Yeryüzü Doktorları Suriye'deki hekimlere maaş bağlıyor

Yeryüzü Doktorları Derneği, Suriye'de zor şartlar altında görev yapan 1000 doktora maaş bağlamak için kampanya başlattı

Güncel 01.03.2015, 10:28 01.03.2015, 10:28
Yeryüzü Doktorları Suriye'deki hekimlere maaş bağlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeryüzü Doktorları Derneği, savaş sebebiyle doktor açığı hadd safhaya ulaşan Suriye'de bu eksikliği gidermek için bir kampanya başlatttı. Dernek, kampanya kapsamında ülkede zor şartlarda çalışan bin hekime maaş bağlayacak.

Derneğin internet sitesinde yapılan açıklamada Suriye'de savaştan sonra dört doktordan üçünün ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtilerek sağlık sisteminin büyük ölçüde çöktüğü, hastanelerin yüzde 60’ının, kliniklerin ise yüzde 38’inin yıkıldığı ya da zarar gördüğü ifade edildi.

Yeryüzü Doktorları başlattığı kampanyayla; Suriye’deki sahra hastanelerinde ağır şartlara rağmen 2,5 milyon hastaya özveriyle hizmet veren hekimlere maddi olarak destek verecek. Yapılan açıklamada "Böylece onlar da savaşın ağır tahribatı altında kalan Suriye halkına daha etkili bir sağlık hizmeti sunabilecek" fadeleri kullanıldı.

Suriye'de savaş öncesi ülkenin yüzde 90’ına yeten ve 50 ülkeye ihraç yapılan ilaç üretim oranı yüzde 70 geriledi. Hekimler, hastaneler yeterli olmadığı için evlerinde veya sağlıksız ortamlarda ameliyatlar yapmak zorunda kalıyor. Savaştan önce 5 bin hekimin hizmet verdiği Halep’te şu anda sadece 36 doktor hizmet veriyor.

"Suriye’nin ‘O hekime’ ihtiyacı var" kampanyası kapsamında 1000 doktora aylık 500 TL maaş bağlanacak. Kampanyaya bağış yapmak isteyenler tüm operatörlerden SURiYE yazıp 6612'ye mesaj atarak 5 TL'lik katkıda bulunabilir.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?