Yetkililerden hatalı oy uyarısı

Mahalli İdareler Seçimi'nin yapıldığı bugün, bazı seçmenlerin hatalı oy kullandıkları belirtilerek, daha dikkatli olunması istendi

Yetkililerden hatalı oy uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve medya kuruluşlarının, vatandaşların nasıl oy kullanacağına ilişkin yaptığı bilgilendirmelere rağmen, bazı seçmenlerin oylarını hatalı kullandığı öğrenildi.

Bazı seçmenlerin, belediye başkanı ve belediye meclisi seçimi için kendilerine verilen oy pusulalarını koydukları zarfı, yanlışlıkla muhtarlık seçimi için kurulan sandıklara attığı belirtildi. Bazı seçmenlerin ise belediye başkanı, belediye meclisi ya da il genel meclisi seçimi için kendilerine verilen pusulalarla girdiği kabinde bulunan muhtarlık oy pusulalarını aynı zarfa koyarak sandığa attığı öğrenildi. 

YSK'nın bu tür yanlışlıklara ilişkin kesin bir hükmünün bulunmadığı, sandık başkanının, sandık açıldıktan sonra, tutanakla zarfı olması gereken sandığa atabileceği belirtildi. Yetkililer, bu tür yanlışlıkların olmaması için seçmen ve görevlilerin daha dikkatli olmasını istedi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE 2,, DİĞER İLLERDE 3 SANDIK

Büyükşehirlerde seçmenin önünde 2 sandık, diğer illerde ise 3 sandık konuluyor. Büyükşehirlerde, belediye başkanı, belediye meclisi seçimi için oy pusulalarının konulduğu zarf, bunun için belirlenen sandığa, muhtarlık için kullanılan oylar ise ikinci sandığa atılıyor. Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi oyları bir sandığa, belediye başkanı ve belediye meclisi oyları ikinci sandığa, muhtarlık seçimi oyları ise üçüncü sandığa atılıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39