banner15

Yezidiler Şengal değil Avrupa yolcusu!

IŞİD tehlikesinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Şengalliler, tehlikenin geçmesine rağmen memleketlerine dönmek yerine Avrupa'ya gitmeye çalışıyor

Yezidiler Şengal değil Avrupa yolcusu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta, Kürt güçleri tarafından 13 Kasım'da IŞİD'ten kurtarılan Sincar (Şengal) bölgesinden yaklaşık 15 ay önce kaçarak Diyarbakır'a sığınan Yezidiler, ilçenin kurtarılmasından sonra Sincar’a dönmeyeceklerini Avrupa'ya gideceklerini söyledi.

Kampta kalan 5 bin kişiden yaklaşık 2 bin 500'ü bugüne kadar Avrupa ülkelerine gitmek için kamptan ayrıldı. Bugün kamptan ayrılan bir Yezidi, kurtarılan Şengal'e dönmeyeceğini, orada hiç bir geleceklerinin bulunmadığını belirterek, "Şengal'e gitmektense, Ege'nin sularında boğulmayı tercih ederim" dedi. Kampta kalan diğer Şengalliler ise, Şengal bölgesinde yabancı bir devlet tarafından korunma sağlanmadan oraya dönmeyeceklerini, çünkü artık Irak'a güvenmediklerini söylediler.

Diyarbakır'daki Şengalliler kampında kalan ya da misafir olarak gelen çok az sayıda kişi ise yakınlarının orada bulunması nedeniyle Şengal'e dönmek için hazırlık yapıyor. Ama kamptakilerin çoğu, kampın önüne gelen otobüslerlerle Avrupa'ya gitmek için İstanbul'a hareket ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35