YGS'de 140 barajı için kaç soru gerekiyor?

Hafta sonu yapılacak YGS'de baraz puan olan 140'ı alabilmek için 4 ayrı testten 4'er doğru soru yapmak yetiyor

YGS'de 140 barajı için kaç soru gerekiyor?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM, bu hafta sonu 2014 YGS'yi yapıyor. LYS'ye girebilmenin ön şartı olan bu sınav aynı zamanda iki yıllık meslek yüksekokullarını tercih edeceklerin girmesi gereken bir sınav. Bu sınavdan 140 puan alan barajı geçmiş sayılıyor. 140 puan alabilmek için ise, dört testten 4'er doğru soru yapmak yetiyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Ali Demir, "LYS'ye girmek için 140 barajının ne olduğunu söyleyeyim. YGS'de dört testimiz var. Temel Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Türkçe. Bu testlerin her birinden 4'er doğru yapan 140 puan alır. Bunu da yapsın adaylar artık. O kadar berbat durumda değiliz. Ancak çok kitle olunca, çok alakasız insanlar sınava giriyor. Sadece matematik testini doğru yapanlar var. Biz onların puanlarını hesaplamıyoruz. Arkadaşıyla iddiaya giriyor ve diyor ki, "matematikte 40'ta 40 doğru yaparım." Sınava giriyor ve sadece bunu yapmak istiyor. Hepsini 40'ta 40 yanlış yapacağım diye sınava giren de var." dedi.

Demir konuşmasına şöyle devam etti: Tüm adaylar bütün soruları okuyarak cevaplama gayreti içerisinde değil. Aslında o sıfır dediğimiz şeyler bunlar yüzünden oluyor. Giriyor hiçbir soruya doğru cevap vermeden çıkıyor. 2 tane soruyu işaretliyor çıkıyor. Böyle insanlar var, kitleyi bunlar oluşturuyor. ÖSYM'de puan hesabı yapmak için mutlaka en az iki testte soru işaretlemiş olmak gerekiyor. Soruların 4 tanesinin doğru olması gerekiyor 140 alması için. Hepsi yanlış olursa o da olmuyor. Bunu da yapsın artık adaylar.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 10:14
banner53
YORUM EKLE

banner39