banner15

Yıldırım: KHK endişeleri dikkate alınacak

Başbakan Yıldırım Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde KHK'larla ilgili endişeleri dikkate alacaklarını söyledi

Yıldırım: KHK endişeleri dikkate alınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu arasında saat 14.10'da başlayan görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika saat sürdü. Yıldırım, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun KHK’larla ilgili endişelerini dikkate alacaklarını söyledi.

Görüşme, Kılıçdaroğlu'nun makamında gerçekleşti.

Yıldırım, olağanüstü hal uygulamasının başladığı andan itibaren çıkarılan kanun hükmündeki kararnamelerin detayları hakkında Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun, konuya ilişkin düşüncelerini kendisiyle paylaştığını ifade eden Yıldırım, "Bu konudaki bazı hassasiyetleri, düşüncelerini, endişelerini bizimle paylaştı. Bu konuyu tekrar hem Sayın Genel Başkan hem de biz, gerek bundan sonraki uygulamalar gerekse bugüne kadar yapılanlar açısından dikkate alacağız. Görüşmelerimiz bu çerçevede devam edecek." dedi.

Önemli olanın, süratle olağanüstü hal uygulamasına neden olan şartların ortadan kaldırılması ve Türkiye'de darbe girişimlerinin yakın bir tehdit olmaktan çıkarılması olduğuna işaret eden Yıldırım, bu konudaki ortak iradenin dünden bugüne daha fazla olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu bildirdi.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Gazetecilerin, "Yeni anayasa paketi gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, şu cevabı verdi:

"Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada bu konu gündeme gelmişti. İki şekilde. Bir, kapsamlı yeni bir anayasa yapılması. Bu çalışmaları yine siyasi partilerin bir araya gelerek devam ettirilmesi yönünde bir prensip ve görüş birliği ortaya çıkmıştı. Bir de acil ihtiyaçlara binaen daha az maddeden oluşan ve yine partilerin mutabakatının sağlandığı bir çalışma konusu da benimsenmiştir."

Görüşmede bu konuyu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini, MHP ziyaretinde bunu gündeme getireceklerini belirten Yıldırım, "Burada gerek AK Parti olarak biz gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse Milliyetçi Hareket Partisi birer arkadaşı görevlendirecek ve onlar kapsamı, sayısı hakkında bir çalışma yapıp, genel başkanlara rapor verecek." dedi.

Genelkurmay Başkanlığının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna Yıldırım, "Bu gündeme gelmedi. Bu konuda Sayın Genel Başkanın zaten kamuoyuna yansıyan beyanatları var. Kaldı ki bu konu anayasa değişikliği gerektiren bir konudur." cevabını verdi.

KILIÇDAROĞLU: SON DERECE VERİMLİ BİR TOPLANTI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "OHAL uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulunca yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşüncelerimizi ve endişelerimizi Sayın Başbakana aktardık. Sayın Başbakan not ettiler, sanıyorum önümüzdeki süreç içerisinde temaslarımız devam edecek." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, Cumhurbaşkanın Erdoğan'ın 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenleneceğini açıkladığı demokrasi mitingine katılıp katılmayacağı yönündeki sorusunu cevapsız bıraktı.

Öte yandan Başbakan Yıldırım'ın CHP Genel Merkezi'nden ayrılmasının ardından, Kılıçdaroğlu görüşmeyi değerlendirmek üzere kurmaylarıyla bir araya geldi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, görüşme öncesi partisinin Merkez Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu'nun bu toplantıda, görüşmeye ilişkin MYK üyeleriyle bilgi alış verişinde bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 17:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35