banner39

Yıldırım'dan AB'ye vize resti

Yıldırım, vize muafiyeti sürecini sonlandırsa bile terörle mücadele kanununda değişiklik yapılmayacağını söyledi

Güncel 14.06.2016, 13:45 14.06.2016, 13:48
Yıldırım'dan AB'ye vize resti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, AB kriterlerinde yer alan 'terörle mücadele kanunun değiştirilmesi talebini, vize muafiyeti sürecini sonlandıracak bile olsa yerine getirmeyeceklerini söyledi.

Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki 'vize muafiyeti' sürecini değerlendiren Yıldırım, 'Gerekli şartların ciddi bölümünü tamamladık; mevcut şartlar altında asla Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik olmaz" dedi.

Yıldırım, 'Bunun sonucu vize muafiyeti süreci olsa bile, varsın orada kalsın' diye ekledi.

Musul ve Suriye konusuna da değinen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"22 Temmuz'dan beri terörle, güvenlik esaslı mücadelemiz sonucunda, şehirlerde, ilçelerde terör örgütünün direnci tamamen kırılmış ve devlet, ülkenin her köşesinde halkımızın huzur ve güvenliğini sağlayacak tedbirleri almıştır. Ama şunu herkes iyi bilmelidir: Gerek Suriye'nin kuzey sınırında, gerekse Musul ve kuzeyinde ortaya konan bazı planlar var. Türkiye, asla ve asla oralarda yeni bir oluşuma izin vermeyecektir."

'ONA DA VARIZ, HODRİ MEYDAN'

Yıldırım, "Bir televizyon programında Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki 'Amerika'daki gibi bir başkanlık sistemi getiriyorsanız, buyurun'. Biz bunu 'biz hazırız' olarak anlıyoruz. Biz buyurduk, siz de buyurun, Amerikan tipi olsun. Biz Türk tipini tercih ediyoruz ama siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız, hodri meydan." dedi.

"TÜRKİYE'DEN BAŞKA HERKESİN ADINI GÖREBİLİRSİNİZ"

Başbakan Yıldırım, "Soykırımla ilgili, geçmişle ilgili, tarihle ilgili defterleri karıştırmaya başlarsak orada Türkiye'nin adını göremezsiniz. Türkiye'den başka herkesin adını görebilirsiniz. Ecdadımız üç kıtada 619 yıl hoşgörüyle, kardeşlikle hüküm sürmüş ve hiçbir meşrepten, hiçbir milletten, hiçbir inanç grubundan birbirleriyle çatışmalarına asla müsaade etmemiştir." diye konuştu.

"İNSANLARIN İÇİNE ÇIKAMIYORLAR"

Yıldırım, bu haftanın, zorlu bir yasama haftası olduğunu belirtti.

Gündemlerinde, güvenlikle ilgili TSK'nın, polis teşkilatının, korucuların, jandarmanın, terörle mücadele ve operasyonlardaki kararlılığını artırmaya, koordinasyonu en iyi şekilde sağlamaya yönelik bir düzenleme bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, İl İdaresi Kanunu'nda ve bazı kanunlarda değişiklik yapan bu düzenlemeyle yeni bir şey getirilmediğini söyledi.

Yıldırım, tasarının terörle mücadelede veya başka güvenliği tehdit edecek mücadelelerde, güvenlik unsurlarının moral değerlerini yüksek tutmak, karşılaşabileceği hukuki sorunları ortadan kaldırmak için yapılan bir düzenleme olduğunu bildirdi.

CHP ve MHP'nin, bu tasarıya karşı olumlu tutum içinde olduğuna dikkati çeken Yıldırım, çünkü bunun milli bir mesele olduğunu, bundan dolayı iki partiye teşekkür ettiğini kaydetti. HDP'nin zaten buna destek vermesini beklemediklerini dile getiren Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olabildiğince köstek olmaya çalışacak. Ama onlara önerimiz; artık safınızı net olarak ortaya koyun, terörün mü milletin mi yanındasınız? Size oy veren 5 milyona yakın vatandaşımız büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Biz bunu bölgeye gidince gördük. Van'a, Diyarbakır'a gittik, gördük. Onlara şunu söyledim: Siz kendinizi asla ve asla sorumlu, suçlu hissetmeyin değerli vatandaşlarım. Asıl sizin yüzünüze bakamayacak olan, sizi aldatarak milletin partisi, milletin vekili olacağız diyen, sizden oy alıp, dağa lojistik destek yapanlardır. Ama vatandaşlarımız hiç tereddüt etmesin, onlar artık kredilerini tükettiler. Her şey ortaya ayan beyan çıktı. Şimdi artık vatandaş devleti, milletiyle beraber. İnsanların içine çıkamıyorlar. Bundan sonra işleri daha da zor olacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?