Yıldırım'dan güneyde yapay devlet iddialarına tepki

Başbakan Yıldırım Suriye ve Irak'ta yeni bir yapay devlet oluşturma gayretlerine müsamaha edilmeyeceğini söyledi

Yıldırım'dan güneyde yapay devlet iddialarına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sınırlarımızda, özellikle Suriye ve Irak'ta yeni bir yapay devlet oluşturma gayretlerine asla müsamaha etmemiz, izin vermemiz söz konusu değil. Bu konuda muhatap ülkelerle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Şartlar ne olursa olsun ülkemizin milli menfaatlerine, hükümranlık haklarına, güvenliğine yönelik bir tutum, gelişme yaşarsak geçmişte olduğu gibi gelecekte de buna karşılık vermekten tereddüt göstermeyiz."

Başbakan Yıldırım: "Özellikle İdlib'de son günlerde meydana gelen gelişmeleri dikkate alarak o bölgede, 150 kilometrelik Hatay'ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz. Malum, orada radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere göre, yapılacak operasyonları dikkate alarak biz hem insani dram yaşanmaması hem de sınırlarımızdan ülkemize yönelik tehditlerin oluşmaması için tedbirlerimizi alıyoruz." 

Başbakan Yıldırım: "('MİT tırları ve Berberoğlu üzerinden CHP'ye komplo hazırlığı içinde olunduğu' iddiası) Böyle bir evham üzerinde, böyle bir şey söz konusu olamaz. Adalet herkese lazım. Bir şekilde bir suçlamayla yargılanan insanlara sahip çıkmak, adalet aramak değildir. Bırakalım yargı bağımsız, tarafsız şekilde çalışsın, yargıyı etkilemeyelim."

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12