banner15

Yıldırım'dan Irak'a: Önce devlet olmayı öğrenin!

Başbakan Yıldırım, Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin, "Türkiye'nin meseleye sahip çıkmasından rahatsız olduklarını görüyoruz. Önce siz devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye'ye laf edin." dedi.

Yıldırım'dan Irak'a: Önce devlet olmayı öğrenin!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, son yıllarda Irak ve Suriye'de yaşanan istikrarsız durumun en fazla Türkiye'yi etkilediğini belirterek, "Önce siz devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye'ye laf edin. Bunu yapmazsanız söylediğiniz laflar biraz mizahi oluyor." dedi. 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin akademik yılının açılışında yaptığı konuşmada, Iraklı yetkililere göndermede bulundu. Binalı Yıldırım şunları söyledi:

"Teröristin maalesef kutsal bildiği hiçbir şey yok. Ne insana ne cana ne hayata kıyarken, en ufak bir tereddüt göstermiyor. Doğrusu terörle mücadele, ülkemizin yeni karşılaştığı bir durum değil. 40 yıla yaklaşan bir süreçten bahsediyoruz. Günümüzde ise artık sadece bölücü terör örgütü değil, aynı zamanda FETÖ terör örgütüyle de DAEŞ gibi bir terör örgütüyle de mücadelemiz amansız bir şekilde devam ediyor. Türkiye, sahip olduğu coğrafyanın bir anlamda bedelini ödüyor.

"DEVLET OLMAYI BİLİN, ONDAN SONRA TÜRKİYE'YE LAF EDİN"

Son yıllarda Irak ve Suriye'de yaşanan istikrarsız durumun en fazla Türkiye'yi etkilediğini hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne yazık ki bölgeyle fiziki ve gönül bağı olmayan birçok ülke orada birtakım çalışmalar yaparken bu bölgede yaşayan hükümetlerin sesi soluğu çıkmıyor ancak bu istikrarsızlığın, bu kargaşanın en büyük bedelini ödeyen Türkiye'nin meseleye sahip çıkmasından rahatsız olduklarını görüyoruz. Bunu söyleyecek olanların önce ülkelerine sahip çıkması lazım. Önce siz ülkenizin içinde yaşayan bütün vatandaşlarınıza sahip çıkın, onların yok olmasının önüne geçin, devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye'ye laf edin. Bunu yapmazsanız söylediğiniz laflar biraz mizahi oluyor. İradenizi ortaya koyun. Orada cirit atan terör örgütlerini, ülkenizin hiçbir sorununa çözüm üretmeyecek birtakım unsurları orada barındırmaya devam ederseniz Türkiye elbetteki hudutlarını korumak, terörle mücadele etmek ve vatandaşlarının can mal güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri alır ve almaya da hakkı var."

İBADİ NE DEMİŞTİ?

Şiilerce kutsal kabul edilen Kerbala’yı ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Başika Kampı'ndaki Türk askerleri nedeniyle Ankara ile Bağdat arasında yaşanan tartışmalara değinerek, “Irak sınırları içinde bulunan Türk güçlerine yerlerinden kıpırdamamalarını öneriyoruz. Türkiye’nin Irak’ta güç bulundurmasına yönelik ısrarını şaşkınlık karşılıyorum” demişti.

İbadi, Musul operasyonuna da değinerek, bu ay içinde başlaması beklenen operasyonda Türkiye’nin yer almasına izin verilmeyeceğini söylemişti

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35