Yıldırım'dan 'yeni anayasa' açıklaması

Başbakan Yıldırım, "Anayasa değişikliği konumuz var. Gündemden kalkmış değil. Bu hafta bir adım daha atıyoruz. Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp son şeklini vereceğiz" dedi

Yıldırım'dan 'yeni anayasa' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Uyuşturucu ile mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek için 8 bakanımızın bir arada olduğu Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu oluşturduk. PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri coğrafyamız üzerinden 2 milyar dolar gelir elde ediyor. PKK'ya arka çıkan Avrupalı dostlarımıza buradan selam gönderiyorum.

Bırakın Türkiye'nin hukuk meselesi ile uğraşmayı da gençliğinizi, geleceğinizi zehirleyen PKK uyuşturucu tacirlerine karşı bir laf edin, bir şey söyleyin. Bizim bu topraklardaki mücadelemiz sadece milletimizin huzuru, güvenliği değil, aynı zamanda sizin de geleceğinizin mücadelesidir.

Şu anda yerinden yurdundan edilmiş insanların sayısı dünyada 55 milyonu aştı. BM ülkelerinin en az 100 tanesinden fazla nüfusa sahip. Bu küresel probleme dünya duyarsız. Sadece konuşuyorlar. Sadece Türkiye'nin ne kadar büyük fedakarlık yaptığını söyleyerek vakit geçiriyorlar. Söyleneceğinize biraz yük alın. Bugün 3 milyon kardeşimize kucak açtık. Bundan da şikayetçi değiliz. 20 milyar doların üzerinde bir harcama yaptık. Daha fazlasını da yaparız. İstiyoruz ki bu ortak sorun, bu insanlık dramı artık tek başına Türkiye'ye bırakılmasın. Herkes elini daha fazla taşın altına koysun. Türkiye çözüm arayıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecek. Türkiye bölgede barışın istikrarın kardeşliğin merkezidir. 

Gazi Meclisimiz dokunulmazlıkları bir seferliğine kaldırdı. Bunu üzerine savcıların çağrısıyla beraber AK Parti, CHP ve MHP'den genel başkan dahil olmak üzere milletvekilleri ifadelerini verdiler. 

Bir HDP milletvekili hariç 54 tanesi mahkemenin kararına uymayacaklarını söyleyerek gidip ifade vermeyeceklerini söyleyerek adeta mahkemelere, hukuka meydan okudu. Devlete ve kurumlara saygı gösterilmesini sağlamak öncelikle siyasetçilerin görevidir. HDP'li milletvekilleri buradan siyasi bir krizi çıkarma yoluna gittiler. Bazı HDP'liler buradan bir siyasi kriz çıakrma yoluna gitti. Hiç kimsenin hukuk karşısında ayrıcalığı yoktur.

Bizi kimse hukuk karşısına çıkaramaz, mahkemelerinizi tanımıyoruz gibi ifadeler milletvekillerinin söyleyeceği sözler olamaz. Teröristlerin kazdığı hendeklere kazanım diyenler, elbette kuzu kuzu yargının karşısına çıkacaklar, çıktılar. Çıkacaklar ki ifadelerin altında yatan gerçekler bir bir ortaya çıksın. Meclis'te her düşünce hür bir şekilde ifade ediliyor. Orada kalırsa konuşmalar eyleme dönmezse kimsenin kimseye bir şey söyleme hakkı yok. Siyasi katılım yolları sonuna kadar açık. Alınan kararlar hukuk içinde alınmaktadır. Tutuklanmasını biz de arzu etmeyiz ama bırakalım mahkemeler kendi işlerini yapsın. Seçilmişlik kimseye suç işleme hakkı vermez. 

Milletin vekili siyaseti kalkan olarak kullanıp terörle iç içe olamaz. Devletin parasını teröre peşkeş çekemez. Bu vekiller kalkmış diyor ki; yasama faaliyetlerini durduruyoruz... Millet sizden yasama faaliyetlerini değil, terör faaliyetlerini durdurun dedi. Yanlış anlamışsınız. Türkiye bir hukuk devletidir. Vatana ihanet kesinlikle karşılıksız kalmaz. 

"TAM BİR BASİRETSİZLİK ÖRNEĞİ"

Bir de anamuhalefet partisi CHP var. Toplanmış alel acele açıklama yapıyorlar. Ne oldu kardeşim, Türkiye terörle amansız mücadele yapıyor. Patlamalar oldukça neden toplanmıyorsunuz? Yaptıkları açıklama tam bir siyasi basiretsizlik örneği. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyona son verilmeli, görevden alınanlara adil yargılanma hakkı tanınmalı, milletvekillerinin tutuklanması anayasaya aykırı, otoriter rejim terk edilmeli... Bu nedir ya.. Kepazelik...

Üniversite öğrencilerin her dersten sonra kapı önünde okudukları boykot bildirileri gibi. Siz iktidar alternatifisiniz. Bu kafa ile sittinsene iktidar olamazsınız. CHP bu bildirisinin her satırıyla sanki terör örgütünün ayağını kaldırdığı yere ayağını basıyor. CHP'nin terör örgütlerini mağdur gösterme çabasını anlayabilmiş değiliz. Türkiye'yi küresel düzeyde zayıf düşürmeye çalışanlarla aynı dili kullanıyorlar. AK Parti'ye muhaefet edeyim derken CHP Türkiye'ye muhalefet ediyor. Seçimle gelen seçimle gider... Hoppala... Merve Kavakçı da seçimle geldi, Meclis'e sokmadınız değil mi? Ama şimdi o Meclis'te değerlerinden inançlarından ödün vermeden Meclis'te.

Seçimle gelen seçimle gider lafı terör örgütlerinin Türkiye'ye meydan okuduğu bir zeminde siyaseten anlamsızdır. Seçimle gelen seçmenin iradesine sağdık kalacak. Seçimle gelen terörü övemez. Şiddete çağrı yapamaz. Seçimle gelen demokrasiye hukuk devletine kurşun sıkamaz. Ortada ciddi iddialar var. Araştırılacak, sonucu mahkemeler verecek. O zamana kadar anamuhalefet partisinin görevi yargıya saygı göstermek, yargı kararını beklemekdir. 

Bazı belediyelerin terör örgütlerine açıktan destek verdikleri gizli değil. Sayın Kılıçdaroğlu bunların suç olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bunu millete nasıl izah edeceksiniz? Herkes terörü lanetliyor ama CHP bu şuuru gösteremiyor. CHP'ye oy verenler de partilerinin terör örgütüne müzahirliğinden son derece rahatsızlar. Bu birliğimizi bozmaya CHP'nin gücü yetmez. Sayın Kılıçdaroğlu, ülkemiz adına anamuhalefet partisi olmanın gerektirdiği saygıyı muhafaza edin. Biz iktidar olarak hukukun üstünlüğünü demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. 

AVRUPA'YA ELEŞTİRİ

Avrupa, demokrasi ve insan hakları konusunda dünyaya ders vermeye çalışan Avrupalı dostlarımız maalesef konu terör örgütü olunca sus pus oluyorlar. Avrupa çifte standart ile demokrasi ve hukuk devletini de gözardı ediyor. Demokrasi dayanışmasından AB sınıfta kalmıştır. Aziz milletimiz 15 Temmuz gecesi demokrasi dersi verdi. Avrupa Parlamentosu duvarında PKK'lı teröristlerin fotoğrafları boy boy gösteriliyor. Bir yandan PKK terör örgütü diye karar alıyorlar diğer yandan terörün propagandasını yapıyorlar. Birileri AB ile Türkiye'nin arasını açmak için sürekli operasyon yapıyor. Biz AB ile ilişkilerimizi olumlu yönde geliştirmekten yanayız. Hükümetimiz ve devletimiz aleyhinde propaganda kimseye bir şey kazandırmaz. Eleştiriye sonuna kadar açığız. Biz, bizi hukuka saygılı olmaya çalışanlardan hukuka saygılı olmalarını bekleriz.

15 temmuz'dan sonra bir değerlendirme kuruluşu Türkiye'nin notunu düşürdü. Şimdi aynı derecelendirme kuruluşu notu olumlu yönde düzeltti. Bu doğru bir adımdır ama yeterli değildir. Yatırım yapılabilirlik durumuna baktığımızda Türkiye bu seviyelerin üzerindedir.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliği konumuz var. Gündemden kalkmış değil. Bu hafta bir adım daha atıyoruz. Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp son şeklini vereceğiz. İnşallah bütün partilerimizin katılımıyla bu değişikliği gerçekleştirir ve bu tartışmayı ülkenin gündeminden çıkarırız. Çünkü millet artık bu tartışmalardan bıktı usandı, millet hizmet bekliyor. Millet yaşam kalitesinin artırılmasını bekliyor. Millet geleceğine ne gibi yatırım yapacak bunu bekliyor. Bunun yolu da en büyük dönüşüm anayasa değişikliğini yapmaktan geçiyor. Hükümet sisteminde yapacağımız bir değişiklikle Türkiye koalisyon dönemlerini tarihe gömmüş olacak. Artık koalisyon yok, her zaman tek başına güçlü siyasi irade olacak. Güçlü siyasi irade Türkiye'nin bekası için olmazsa olmazdır. AK Parti olarak bu sözümüzü de yerine getireceğiz ve milletimizin onayına sunacağız." 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39