banner39

Yıldız Holding'ten operasyon iddialarına cevap

Bir internet sitesinde FETÖ'nün finansörü Kaynak Holding’in Ülker Grubu ile bağlantısı olduğunu iddia ederek operasyon imasında bulunması üzerine Ülker'in bağlı bulunduğu Yıldız Holding'den konuyla ilgili açıklama geldi

Güncel 14.11.2016, 15:44 14.11.2016, 17:12
Yıldız Holding'ten operasyon iddialarına cevap

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ'cü Cemaatçi Kaynak Holding’in Ülker Grubu ile bağlantısı olduğunu iddia ederek operasyon yapılacağı iması sonrasında Yıldız Holding'ten açıklama geldi. Açıklamada, "Söz konusu haberin şirketlerimizle veya Holdingimizle ilişkilendirilmesi kabul edilemez" vurgusu yapıldı.

Açıklamada "12 Kasım 2016 tarihli haberinizde, kaynak gösterdiğiniz mahreçte hiçbir isim veya ünvan belirtilmemesine rağmen şirketlerimiz ve holdingimiz ve hatta dolayısı ile markamızı hedef göstermiş bulunmaktasınız.

Yazınızda Yıldız Holding A.Ş.’ye ait “ÜLKER” markası, bir grup ismi olarak anılıyor ise de, esasen “ÜLKER” kökleri 1944 yılına dayanan bir markadır. “ÜLKER” markasının yazınız konusuyla her hangi bir ilgisi bulunmamaktadır. “ÜLKER” markasını unvanında taşıyan şirketlerimizin halka açık ve borsada işlem görmekte olup kamuoyunu ve yatırımcıyı herhangi bir sebeple tedirgin edebilecek bilhassa haksız ve gerçek dışı nitelikteki haber, açıklama, yorum ve ithamlardan bu bakımdan özellikle kaçınılması gerektiğini hatırlatırız. " dendi. 

DÜŞÜŞ GELİNCE AÇIKLAMA GELDİ

Söz konusu haberlerin ardından Yıldız Holding bünyesindeki şirket hisseleri bugün sert düşüşle karşılaşırken; saat 14:12 itibarıyla Ülker Bisküvi yüzde 11.11 düşüşle 16.17 TL'den, Bizim Toptan yüzde 12.67 kayıpla 10.2 TL'den, Gözde Girişim yüzde 11.65 düşüşle 1.82 TL'den, Kerevitaş hisseleri de yüzde 9.76 kayıpla 36.42 liradan işlem görüyor.

TEB Yatırım tarafından konuyla ilgili yazılan raporda, "Yıldız Holding hisselerindeki olağandışı hareketin haber akışı ile alakalı olduğunu düşünüyoruz" denildi. Yıldız Holding'in 2015 cirosu 12 milyar dolar olarak gerçekleşirken; bunun yüzde 13-14'ü yabancı ortaklıklardan gelmişti.

Açıklamada, Yıldız Holding'e bağlı çok sayıda halka açık şirkete, yatırımcıya ve markaya zarar veren haberin acilen düzeltilmesi de istenerek, "Söz konusu haberin şirketlerimizle veya Holdingimizle ilişkilendirilmesi kabul edilemez. Her türlü hukuki ve cezai talep ve dava hakkımızı saklı tutarak değerli okur ve kamuoyunun bilgilerine arz ederiz" ifadesi kullanıldı. 

MURAT ÜLKER'DEN TEPKİ

Gelişmeler üzerine Murat Ülker de sosyal medyadan açıklama yaptı. Murat Ülker, konu üzerine sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: "Kıymetli yatırımcılarımız dikkat, Ortalığı sebepsiz yere telaşe verenler var, Alnımız ak, İşlerimiz temiz, Çalışmaya devam diyoruz".

YILDIZ HOLDİNG CFO'SU TERCAN: HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK

Konuyla ilgili bir açıklama da Yıldız Holding CFO'su Mustafa Tercan'dan geldi. Tercan, Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı.

Tercan, Yıldız Holding markalarına dönük "FETÖ" operasyonu yapılacağına ilişkin bazı internet sitelerinde çıkan haberlere açıklık getirdi. Grupla ilgili yürütülen herhangi bir süreç olmadığını belirten Tercan konuya dair hukuki sürecin başlatıldığını söyledi.

Tercan konuya dair şu açıklamayı yaptı; "Haber akışının bizimle hiçbir suretle ilgisi yok, şu anda hukuki süreci başlattık. Hafta sonu birtakım basın mecralarında bazı haberler çıktı, Ülker adını kullanmak suretiyle bu iddialar bizimle ilgiliymiş gibi bir haber yapıldı. Kafa karışıklığı bununla alakalı. Ama bugün basına yansıyan hiçbir bilgi gerçeği yansıtmamaktadır, hukuki süreç başlatıldı" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?