banner39

Yırcalılar bu kez termik santral istiyor

Soma'da bir süre önce köylerine yapılan termik santrale karşı başlattıkları eylemlerle gündeme gelen Yırcalılar, bu kez da santralin inşa edilmesi için kampanya başlattı, Ankara'ya çıkarma yaptı.

Güncel 19.03.2015, 12:09 19.03.2015, 12:09
Yırcalılar bu kez termik santral istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa Soma’da termik santral yapımı için kesilen 6 bin zeytin ağacı Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Kolin şirketinin yapacağı termik santral için Danıştay ve Manisa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için eylemler düzenledi. Canlı yayında gözyaşları döktü. Bugün ise Soma Yırcalı köyünden bir başka grup köylerinde ‘termik santral’ yapılması için topladıkları 4 binden fazla imzayı Enerji Bakanı Taner Yıldız’a sundu. AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise, “Tapusu kendisinde olan hemşerilerimiz bu santralin burada yapılmasına Manisa'nın gelişmesi adına olumlu baktılar" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, termik santral yapılması için topladıkları 4 binden fazla imzayı getiren Manisa'nın Soma ilçesi Yırca mahallesi sakinlerini kabul etti. Yıldız, Bakanlıktaki kabulde, doğalgaza olan bağımlılığı azaltmak istediklerini belirtti.

İktidara geldikleri dönemde 92 milyon olan zeytin ağacı sayısını 170 milyona çıkardıklarını ifade eden Yıldız, "Zeytin ağacı azalsın biz de santral yapalım diye bir fikrimiz yok. Biz ne zeytin ağacından ne de santralden vazgeçeriz. Türkiye'nin eğer bir yerli kaynağı varsa, kömürü, rüzgarı, güneşi, suyu varsa ve biz bunlardan elektrik elde etmeyeceksek nereden elektrik elde edeceğiz. Her üretmediğimiz kömürü doğalgazdan almak zorundayız" ifadelerini kullandı. Yırca mahallesi sakinlerini temsilen konuşan Ethem Balcı da santralin yapılması planlanan bölgede arazisi bulunanlardan 130, Soma'dan da 4 bin imza topladıklarını söyledi. İmzaları, Bakan Yıldız'a teslim eden Balcı, şöyle konuştu: Bizler, Yırca köyünün mağdurlarıyız. Arazilerimiz istimlak edildi, ağaçlarımız kesildi. Biz bundan şikayetçi olmadık. İlgili firma, kamunun bize vermiş olduğu paranın yüzde 60 fazlasını taahhüt etti. Sürmekte olan dava nedeniyle, ne odunlarımızı alabiliyoruz, ne tarlalarımıza girebiliyoruz. Soma'da 3 bin kişinin çalışacağı bir yatırımın yapılması için köylülerimizle birlikte huzurunuza geldik. Dışarıdan gelen Green Peace üyeleri, doğalgaz lobisi ve bazı muhalefet vekillerinin de kışkırtmasıyla bizler mağduruz. Bağıranların bir ağacı yok, bir karış toprağı yok.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?