banner39

YÖK: Başörtülüyü dersten atmak suç

YÖK İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazıyla, disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı

Güncel 04.10.2010, 13:12 04.10.2010, 14:05
YÖK: Başörtülüyü dersten atmak suç

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YÖK üniversitelere gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi uygulamada çözüldü.

Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin başörtüsü nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.

Konu Yüksek Öğretim Kurumu'na intikal etti. YÖK'ten gelen cevap ise başörtü yasağını fiilen kırmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu cevabı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse başörtülü girerse derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek. Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak.

banner53
Yorumlar (1)
hüzni 11 yıl önce
artık ülkemizde de bazı meselelerin demokratik olarak yoluna girmeye aşladığını duymak güzel ama bi de okulların güvenlik görevlilerine gerekli talimatlar olumlu yönde gitse çok daha mantıklı hale dönüşecek!
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü