banner39

YÖK ile İran arasında akademik işbirliği

YÖK ile İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı arasında akademik iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı

Güncel 22.12.2015, 08:41 22.12.2015, 08:41
YÖK ile İran arasında akademik işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığının akademik iş birliği alanında birçok konuda mutabık kaldığı bildirildi.

Yükseköğretim alanında kapsamlı iş birliği görüşmeleri için İran'ın başkenti Tahran'da bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Muhammed Ferhadi ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim görevlisi değişimi, ortak üniversite, teknoparklar ve ortak araştırma merkezleri kurulması ve her iki ülkede çift diploma programlarının açılması gibi birçok konuda mutabık kalındı.

Mutabık kalınan konuların takibi için Türk ve İran üniversitelerinden rektörlerin yer aldığı bir izleme komitesinin oluşturulması kararlaştırıldı.

NANOTEKNOLOJİDE İŞBİRLİĞİ

Prof. Dr. Yekta Saraç ile  Bilim ve Teknolojiden Sorumlu İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Settari'nin, bilimsel araştırmalarda ortak fon oluşturulması ve nano teknoloji konularında işbirliği yapılması konusunda görüş alışverişi yaptıkları bildirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ve beraberindeki heyet, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Settari ile görüştü.  Görüşmede, ilmi araştırmalarda ortak fon oluşturulması ve nano teknoloji konularında iş birliği yapılması konularının ele alındığı belirtildi.

DİĞER TEMASLAR

Saraç ve beraberindeki heyet, Tahran'daki temasları kapsamında İran'ın Eğitimden Sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Bakır Laricani ile de bir araya gelerek, iki ülke arasında sağlık ve tıp eğitimi alanında iş birliği yapılması konularını görüştü.

Heyetler arasındaki görüşmede, iki ülke arasında sağlık ve tıp eğitimi alanında iş birliği yapılması, üniversitelerarası iş birliğinin artırılması, tıp eğitiminde ortak programların açılması konuları ele alındı.

Belirtilen konuların takibi için izleme komitesinin oluşturulması, alınan kararların uygulanmasının takip edilmesi ve irtibat noktası olarak belirlenen YÖK ile İran Sağlık Bakanlığına rapor verilmesi hususlarında anlaşmaya varıldı. 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?