banner39

YPG, IŞİD'in yerini ABD'ye 'google'luyor...

PYD'nin silahlı kanadı YPG ile ABD arasında sahada yürütülen işbirliğiyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. YPG, IŞİD'in bulunduğu iddia edilen noktaları Google Earth üzerinden belirleyerek ABD'ye iletiyor; Amerikan jetleri ise anında orayı bombalıyor

Güncel 11.08.2015, 16:05 11.08.2015, 16:23
YPG, IŞİD'in yerini ABD'ye 'google'luyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeyindeki PYD/YPG'nin IŞİD'e karşı ABD ile yaptıkları işbirliği Amerikan basınında genişçe yerbuldu.

New York Times gazetesi, YPG ile ABD arasında sahada yürütülen işbirliğini detaylı bir şekilde anlatan bir haber yayınladı.

Gazetenin Haseke bölgesinden bildiren muhabiri Rukmini Callimachi imzasıyla yayımlanan haberde, YPG militanlarının tablet bilgisayarda Google Earth kullanarak, bölgede savaştıkları IŞİD militanlarının yerlerini işaretleyip, ABD'li yetkililere gönderdiklerini aktardı.

Terk edilmiş apartmanlar ve harabeye dönmüş villaların bulunduğu bölgede çatışan YPG'lilerinin bulunduğu yerleri sarı, IŞİD militanlarının saklandığı mevzileri ise kırmızı nokta ile işaretleyen 36 yaşındaki Talal Raman'ın yüzlerce mil uzaklıktaki ABD askeri operasyon odasındaki kullanıcıya şöyle yazdığı belirtildi: Silah arkadaşlarımız, düşmanın size gönderdiğim GPS (Küresel Konumlama Sistemi) adresinde hareket ettiğini görebiliyor.

Telsiz aracılığıyla konuştukları YPG militanlarından aldıkları GPS koordinatlarını ABD'li yetkililere ileten Raman, Amerikan savaş uçaklarının harekete geçmesini bekliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?