YSK Başkanı: Mükerrer oy mümkün değil

YSK Başkanı, sistemin T.C. kimlik numarasına göre oy kullandırmayı esas aldığını belirterek, aynı insanın birden fazla yerde kayıt olmasınnın da oy kullanmasının da mümkün olmadığını söyledi

YSK Başkanı: Mükerrer oy mümkün değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Seçimde 1 milyon 6 bin kişi alınteri dökecek, bütün personelimiz çok büyük emek sarf ediyor.

Dışarıda bilgi sahibi olmayan insanların bu kişilerin emeğine saygı duymalarını istiyorum. Siyasi partilerden ve diğer basından dileğim, vatandaşımızın zihnini karıştıracak şekilde yayın yapmamaları. Biz sağlıklı bir seçim yapmak için Yüksek Seçim Kurulu olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Güven, 30 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri hakkındaki son çalışmaları AA'ya anlattı. Seçim hazırlıklarının hemen hemen tamamlandığını, oy pusulalarının basıldığını ve dağıtımının yapıldığını belirten Güven, son aşamada il ve ilçe seçim kurullarından ellerindeki oy pusulaları ve zarfları kontrol etmelerini istediklerini bildirdi. Bu kontrollerin de yapıldığını, bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmadığını ifade eden Güven, sandık kurulu görevlilerinin eğitimlerinin de yarın tamamlanacağını belirtti.

"KANUNEN HER SANDIĞA, KULLANILACAK OY PUSULASININ YÜZDE 15 FAZLASI GÖNDERİLİR"

Seçmen sayısından fazla, oy pusulası basıldığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Güven, kesinleşen seçmen sayısının 52 milyon 695 bin 831 olduğunu, seçimlerin 30'unun büyükşehir, 51'inin diğer illerde yapılacağını söyledi.

Peki bu kadar mı basacağız? Hayır. Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçim Hakkında Kanun'un 18. maddesinin (h) fıkrasında, 'her sandığa kullanılacak oy pusulasının yüzde 15 fazlası gönderilir' diyor. Dolayısıyla bu rakamın en az yüzde 15 fazlasını basmak durumundayız ki, bu rakam da 173 milyon 4 bin 633."

Sandığın teminatının siyasi partiler olduğunu vurgulayan Güven, "İlçelerden bunları alanlar siyasi partiler, oyu kullandıran siyasi parti temsilcileri, kullanılmayan oyları paketleyip teslim eden siyasi parti temsilcileri. Siyasi parti temsilcileri, sandığa sahip çıkmak zorunda ve durumundalar" değerlendirmesinde bulundu.

YSK Başkanı Güven, sahte oy pusulası basılacağı yönündeki iddiaları da değerlendirdi. Oy pusulalarının her birinin "filigranlı" basıldığını bildiren Güven, bu pusulaların dışarıda basılamayacağını söyledi.

"MÜKERRER OY MÜMKÜN DEĞİL"

Oy kullanma sırasında sandık kurulunun seçmenlerden kimliğini isteyeceğini, oy kullanmak için, resmi kurum tarafından verilen ve üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı, fotoğraflı resmi bir belge gerektiğini vurgulayan Güven ancak hala bazı vatandaşların örneğin ehliyetlerinde kimlik numarasının yazmadığını belirtti. Güven, şu bilgileri verdi:

"Bu tür resmi belgelerin kabul edilebilmesi için nüfus müdürlüğünün, vatandaşlık numarasını gösteren bir nüfus bilgi kağıdı vermesi gerekiyor. Bu ikisi birlikte olursa oy kullanmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle nüfus müdürlüklerinin de seçim günü açık olmasını istedik. Bir kişinin sadece bir kez bir yerde oy kullanması mümkün. Sistem T.C. kimlik numarasına göre oy kullandırmayı esas aldığı için aynı insanın birden fazla yerde kayıt olması da oy kullanması da mümkün değil."

YSK Başkanı Güven, seçimde çok sayıda insanın alın teri dökeceğini, 1 milyon 358 bin sandık kurulu üyesi, 2 bin YSK personeli, bin 377 geçici görevlendirilen personel ve sandıkları getirme, birleştirme işlemlerinde çalışacak 250 bin personel olmak üzere toplam 1 milyon 6 binden fazla kişinin görev yapacağını bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 16:57
banner53
YORUM EKLE

banner39