banner15

YSK: Bilgileri partilere verdik, gerisini bilemeyiz!

YSK Başkanı Güven, kimlik bilgilerini yasa gereği partilerle paylaştıklarını, bundan sonrası ile ilgili yorum yapamayacağını söyledi

YSK: Bilgileri partilere verdik, gerisini bilemeyiz!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK'nın ilgili yasa gereği, seçmen listelerini siyasi partilere verdiğini belirterek, "Bundan ötesi ne, ne oldu onu bilemiyorum. Yorum yapmayacağım." dedi. 

Güven, YSK'ya gelişinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

"TC kimlik bilgilerinin çalınmasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Başkan Güven, "Çalındı diye bir şey yok, iddialar onlar. Biz her seçim döneminde yasanın amir hükmü gereğince seçmen listelerini, kütükleri siyasi partilere veriyoruz. Bundan ötesi ne, ne oldu onu bilemiyorum. Yorum yapmayacağım." dedi.

Sadi Güven, siyasi partilere verilecek seçmen kütüklerinde hangi bilgilerin olacağının yasada belli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz ana adı, baba adı, doğum tarihi, yeri, adres kayıtlarını yasa gereği veriyoruz. Seçmen bilgi kağıtlarının bir kısmında, muhtarlık askı listelerinde biz bunları son zamanlarda yıldızladık sıkıntı olur diye, bazı TC kimlik numaralarını, ancak diğer kayıtların olması zorunlu. Biz bunları daha önceki dönemlerde verdiğimiz gibi şimdi de veriyoruz. Ondan ötesine yargı bakacak. TC kimlik numaraları halen var, yasa, mevzuat bunu emrediyor. Bugüne kadar 2007 yılından beri bu şekilde veriliyor. Bundan sonra yasa değişirse o parlamentonun bileceği iş."

"Kimliklerin değişmesi söz konusu mu?" sorusuna karşılık Güven, "Bu, idarenin bileceği iş, bu benim işim değil, YSK'nın işi değil." dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48