banner39

YSK, yurt dışındaki seçmen için toplanıyor

Yüksek Seçim Kurulu, Almanya ve Avusturya gibi Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerdeki seçmenlerin oylarını seçimin ilk veya son günü en yakın sandığa giderek kullanabilmeleri için yapılan başvuruyu değerlendirecek

Güncel 31.07.2014, 15:03 31.07.2014, 15:03
YSK, yurt dışındaki seçmen için toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un, yurt dışında özellikle Almanya ve Avusturya gibi Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerdeki seçmenlerin oylarını seçimin ilk veya son günü en yakın sandığa giderek kullanabilmelerine imkan sağlanması için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurduğu ortaya çıktı.

Özellikle Almanya ve Avusturya hükümetlerinin takındığı tavır nedeniyle "randevu" sistemini devreye sokan YSK'nın, Şentop'un bu başvurusunu görüşmek üzere bugün toplanacağı öğrenildi.

YSK'nın açıkladığı seçim takvimine göre, yurt dışındaki vatandaşlar randevu aldıkları günde, randevu almayanlar sistemin kendileri için belirlediği günde oylarını kullanabilecek. Randevu alıp da oyunu kullanamayanlar ise 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı 2 milyon 798 bin 709 kişi bulunmasına rağmen randevu alanların sayısının 248 bin 287'de kalması Ak Parti'yi harekete geçirdi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yurt dışı temsilciliklerde kurulan sandıklarda seçimin ilk günü veya son günü seçmenlerin sandık başına giderek oylarını kullanabilmelerine imkan sağlanması için YSK'ya başvurdu. YSK'nın, Şentop'un bu başvurusunu görüşmek üzere bugün saat 15.00'te toplanacağı öğrenildi. Benzer bir başvurunun daha önce de YSK'ya yapıldığı ancak özellikle Almanya ve Avusturya hükümetlerinin Türk vatandaşlarıyla ilgili takındığı tutum nedeniyle oluşan hassasiyetleri gözeterek, randevulu sistemin devreye sokulduğu gerekçesiyle bu yöndeki itirazların reddedildiği bildirildi.

İLK OYLAR KULLANILDI

Cumhurbaşkanı seçimi için Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi arabistan ve Türkmenistan'da ilk tur için oylama bugün başladı. Bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları 3 Ağustos'a kadar 4 gün boyunca sandıklara giderek oylarını kullanabilecek. Kanada, Avustralya ve Rusya'daki oy verme işlemi de 31 Temmuz-2 Ağustos, Bulgaristan ve Kazakistan'da 1-3 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.

Sandık kurulacak diğer ülkeler ve oy kullanma süreleri de şöyle olacak: "Avusturya, Yunanistan, Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya'da 2-3 Ağustos, Çin Halk Cumhuriyeti'nde 31 Temmuz, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2 Ağustos, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 3 Ağustos."

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?