banner39

YSK'nın seçim propagandası kararı yürürlükte

YSK'nın görüntülü propagandayı düzenleyen kararı yüyürlüğe girdi, Radyo ve televizyonda konuşma yapmak için başvuran partilerin yayın zaman ve sıraları 23 Mayıs'ta YSK'da kura usulüyle belirlenecek

Güncel 08.05.2015, 08:36 08.05.2015, 08:36
YSK'nın seçim propagandası kararı yürürlükte

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçime katılan siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmaları ve görüntülü propagandaları düzenleyen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Radyo ve televizyondan yapılacak propaganda konuşması ve görüntülü propagandaların gün ve yayın saatlerine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi için YSK tarafından oluşturulan komisyonun çalışmaların sonuçlarına ilişkin 798 nolu karara göre, siyasi partiler radyo ve televizyonlarda yapacakları propaganda konuşmalarına 31 Mayıs'ta başlayacak.

Seçime katılacak tüm siyasi partiler 10'ar dakikalık iki konuşma haklarından birini 31 Mayıs Pazar, diğerini ise 6 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'e kadar kullanmak zorundalar.

Seçime katılacak partilerden anamuhalefet partisi CHP 10'ar dakikalık 4 konuşma, TBMM'de grubu bulunan MHP ile HDP 10'ar dakikalık 3 konuşma yapma hakkına sahip olacak. İktidardaki AK Parti'nin ise 10'ar dakikalık 3 konuşmaya ilaveten 20 dakikalık 1 konuşma daha yapma hakkı bulunuyor.

Seçime katılan diğer 16 parti ise 10'ar dakikalık 2 propaganda konuşması yapabilecek.

GÖRÜNTÜLÜ PROPAGANDAYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Televizyondan yapılacak propagandalarda AK Parti, CHP, MHP, HDP görüntülü propaganda hakkına sahip olurken, seçime katılan diğer 16 siyasi parti sadece 31 Mayıs ile 6 Haziran'da iki propaganda konuşması yapabilecek.

AK Parti, CHP, MHP ve HDP, görüntülü propaganda haklarını kullanmak istedikleri gün ve saatleri en geç 22 Mayıs Cuma günü saat 17.00'ye kadar YSK Başkanlığına bildirecek. Söz konusu partilerin görüntülü propaganda yapmak için bildirdikleri saatlerin çakışması halinde yayın sırası ad çekme usulüyle saptanacak.

Görüntülü propagandaların usul ve esaslarına ilişkin düzenleme bu tip propagandaların TRT dışında hazırlatılmasını öngörüyor. Görüntülü propagandaların günde iki dakikadan az olamayacak ve bir gün içinde toplam süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Ayrıca görüntülü propagandalar partilerin propaganda sürelerinin yarısını aşamayacak. 

Partiler TRT'de birden fazla kanalda görüntülü propagandalarını dağıtabilecek. Görüntülü propagandalarda siyasi partiler yaptıkları ve yapacakları icraatları anlatabilecek. Ancak görüntülü propagandalarda suç teşkil edecek görüntülere yer verilemeyecek. Görüntülerde suç teşkil eden bir hususun bulunduğu hallerde YSK bunların yayımını durduracak. Ayrıca YSK, TRT imkanlarına göre propaganda görüntülerinin hangi süre içinde TRT'ye teslim edileceği ve TRT'deki gösterilme zamanlarının düzenlenmesinden de sorumlu olacak.

RADYO VE TELEVİZYONDA KONUŞMA HAKKINA SAHİP PARTİLERE İLİŞKİN DÜZENLEME

YSK kararında radyo ve televizyonda konuşma hakkını kullanabilecek partiler şu şekilde sıralanıyor:

"AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Hak ve Adalet Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, MHP, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Vatan Partisi ve Yurt Partisi."

Radyo ve televizyonda konuşma yapmak için başvuran partilerin yayın zaman ve sıraları 23 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de YSK'da ad çekme usulüyle belirlenecek.

Propaganda konuşmalarında Türk bayrağı ile YSK'nın belirlediği büyüklükteki parti bayrağı, konuşmacının arkasındaki panoya veya ekrana net olarak görülebilecek şekilde asılacak veya ekrana verilecek. Ayrıca konuşmanın yapılacağı setin biçim ve rengi  YSK'nın belirlediği esaslara göre TRT tarafından hazırlanacak.

Söz konusu düzenlemelere ilişkin YSK kararı 5 Mayıs'ta oy birliğiyle kabul edilmişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?