banner39

Yüksek yargıda seçim günü

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay başkanlık seçimleri bugün yapılacak. Her iki kurumun da başına kimin geleceği henüz tam olarak belli değil

Güncel 09.02.2015, 17:16 10.02.2015, 09:31
Yüksek yargıda seçim günü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nde Haşim Kılıç'tan boşalacak başkanlık koltuğuna gelecek ismi belirlemek için bugün seçime gidileceği açıklandı. Anayasa Mahkemesi başkanlığı için henüz bir aday çıkmadı; ancak Ferruh Kaleli ile Zühtü Arslan'ın isimleri adaylık için zikrediliyor. Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimi daha önce üç kez ertelenmişti.

YARGITAY'DA DA SEÇİM VAR

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın görev süresi dün sona erdi. Alkan'ın yerine gelecek yeni Başkan için ise bugün seçim yapılacak. Alkan'dan boşalacak Yargıtay 1. Başkanlığı için 5 kişi adaylık dilekçesi verdi. Seçimde başkanlık için yarışacak isimler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Ekmekçi, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ile 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit şeklinde belirlendi.

Yargıtay'da seçim kulisinin hızlanmasının ardından harekete geçen Yargıda Birlik Platformu, aday belirlemek için temayül yoklaması yapmıştı. HSYK seçiminin de galibi olan YBP'nin yoklamasında ise İsmail Rüştü Cirit'in ismi çıkmıştı. Yargı kulislerinde de seçiminin en güçlü adayının İsmail Rüştü Cirit olduğu konuşuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?