banner39

Yunanistan'dan Türkiye'deki Rumlara farklı muamele

Yunanistan’ın Hataylı Rum Ortodokslara, İstanbullu Rum Ortodokslardan farklı bir vize uygulaması yaptığı ortaya çıktı.

Güncel 21.10.2016, 10:42 21.10.2016, 10:42
Yunanistan'dan Türkiye'deki Rumlara farklı muamele

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbullu ve Hataylı Rum Ortodokslar'ın Yunanistan'a vize başvurusu yaptıklarında farklı muameleye tabi tutuldukları ortaya çıktı.

İstanbul Rumları diğer vatandaşlardan daha ayrıcalıklı bir prosedüre tabi tutularak vize ücreti ödemiyorlar. Ekümenik Patrikhane’den alınan vaftiz belgesi Rum olduklarına dair kanıt olarak kabul ediliyor. Vaftiz belgeleri Fener Patrikhanesi’nden olmayan Hataylı Rum Ortodokslar ise İstanbul Rumlarından farklı olarak diğer vatandaşlarla aynı vize başvuru şartlarına uymak zorunda kalıp, vize ücreti de ödüyorlar.

RUM LİSESİ AYRICALIĞI DA İPTAL OLDU

 

Rum Lisesi mezunu Hataylılar ise Yunanca bildikleri gerekçesiyle diğer Rumlar gibi ücretsiz vize başvurusu yapabiliyorlar.

5 Ekim 2015 tarihinde Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından 'Kosmos Vize Hizmetleri’ne iletilen kararnameye göre, Rum okulundan mezun olmasına bakılmaksızın vaftiz belgesi Ekümenik Patrikhane’den olmayan veya nüfus kütüğü Hatay olan tüm Rum Ortodokslar vize için ücret ödeyecek ve diğer vatandaşlarla aynı belge prosedürüne tâbi olacaklar. Böylece Rum Lisesi mezunu Hataylı Rum Ortodokslara verilmiş olan ücretsiz vize hakkı da geri alınmış oldu.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?