banner39

Yurt dışındaki Türk STK'ları virüsle mücadelede ön safta

Dünyayı saran Koronavirüs salgınında 40 bin civarında insan hayatını kaybederken, binlercesi de hayatta kalma mücadelesi veriyor. Avrupa ve ABD'nin siyasi, ekonomik ve sosyal altyapısı can çekişirken yurt dışında yaşayan Türklerin kurdukları STK'lar vatandaşlarının yanı başında yer alıyor.

Güncel 02.04.2020, 22:57
Yurt dışındaki Türk STK'ları virüsle mücadelede ön safta

Türkiye'deki çeşitli sivil toplum kuruluşları (STK), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yaptıkları sosyal yardım çalışmalarıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Kovid-19 ile mücadelede yurtdışında yaşayan Türklerin kurmuş olduğu dernekler de ön safta yer alıyor. 

Merkezi ABD'nin Chicago eyaletinde bulunan Amerika Zekat Vakfı (ZF), hafta sonu ülke genelinde belli şehirlerde yardım dağıtımı gerçekleştirdi.

Zekat Vakfı tarafından, “Kovid-19 Acil Yardım Dağıtımı” başlığı altında, ülkede salgından en fazla etkilenen eyaletlerden California ve New York’ta yüzlerce aileye gıda ve hijyen paketleri dağıtıldı.

Genelde düşük gelirli nüfusun yaşadığı New York’un Queens bölgesi ile California’nın San Barnardino ilçesindeki kuru gıda ve erzak dağıtımının yanı sıra ailelere sabun, şampuan ve deterjandan oluşan hijyen malzemeleri de verildi.
ZF Başkanı Halil Demir, gıda ve hijyen dağıtımında hedeflerinin 10 bin aileye ulaşmak olduğunu ifade etti. 

IGMG GENÇLERİ AVRUPA'NIN DIŞLADIĞI YAŞLILARIN HİZMETİNDE

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Reinickendorf ilçesinde bulunan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatına bağlı Medine Camisi Derneği’nde görev yapan gençler, bağışıklık sistemi zayıf olan veya 60 yaş üstündeki yaşlıların market alışverişini yaparak evlerine teslim ediyor.

DİTİB'DEN ENGELLİ VE YAŞLILARA YARDIM

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı cami dernekler öncülüğünde başlatılan sosyal sorumluluk kampanyası çerçevesinde Türk gençleri gönüllü olarak sokağa çıkamayanlara yardım ediyor. Gençler, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Almanya'da korona virüs salgını nedeniyle yaşlıların, engellilerin ve kimsesizlerin ihtiyaçlarını gideriyor.

KÜRESEL ÇAPTA İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR

Küresel çapta “çok yüksek” seviyede risk haline gelen Koronavirüs ile mücadele, sivil alan, kamu, özel sektör, sosyal ve tekonolojik girişimleri de kapsayarak tüm kesimlerin dayanışmasını ve işbirliğini gerektiriyor. Türkiye'de başta Kızılay olmak üzere çok sayıda STK küresel ölçekli salgında büyük fedakarlıklar gösteriyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.com, forumusa.com, Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?