banner39

Yusuf İslam, Cambridge Camii için Ankara'da

Dünyaca meşhur ses sanatçısı Yusuf İslam, İngiltere'de Cambridge'de yapılacak cami için Ankara'ya gelerek Başbakan Erdoğan'la görüştü

Güncel 02.08.2013, 12:13 02.08.2013, 16:29
Yusuf İslam, Cambridge Camii için Ankara'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de Cambridge şehrinde yapılması planlanan Cambridge Camii Projesi için bugün Anakara'ya bir heyet geldi. Caminin tamamlanması için gerekli olan desteği almak amacıyla Türkiye'ye gelen heyet TBMM ziyaretinin ardından Başbakan Erdoğan ile görüştü. Heyette dünyaca meşhur sanatçı Yusuf İslam da vardı. 

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen ve gazetecilerin görüntü almasına izin verilen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmede İslam'ın, Müslüman Akademisyenler Vakfı'nın girişimleriyle Cambridge'de yapılması planlanan camiye ekonomik destek istediği öğrenildi.

Cambridge Camii Projesi heyeti, cuma namazını Başbakanlık yerleşkesindeki mescitte kıldı.

HEYET TBMM'Yİ DE ZİYARET ETTİ

Yusuf İslam ve beraberindeki heyet TBMM'yi de ziyaret etti. Heyet, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile de görüştü. 

Meclis ziyareti sırasında Yusuf İslam'a, Cambridge Camii Projesi heyetinde yer alan Aziz Akgül, Abdul Hakeem Murad, Sohail Bhatti, Abby Yusuf, Majid Hussain ve Zeynep Coşkun eşlik etti.

Meclis personelinin yoğu ilgi gösterdiği Yusuf İslam'a Genel Kurul Salonu tanıtıldı. İslam ve bareberindekilere, kulisler başta olmak üzere Meclis'in bazı mekanları gezdirildi.

CAMBRIDGE CAMİİ

İngiltere'nin Cambridge şehrinde yapılması planlanan cami için tüm hazırlıklar tamamlandı. Dünyanın ilk ekolojik (çevreye uyumlu) camisi olduğu belirtilen Cambridge Camii'nin yapımını üstlenen firma camiyle ilgili bir animasyon film de yayınladı.

Müslüman Akademisyenler Vakfı (Muslim Academic Trust) tarafından hazırlanan proje için 2008 yılında arsa satın alınmıştı. Daha sonra caminin yapımı için, dünyanın önde gelen turistik mekanlarından Londra'daki London Eye'in ödüllü "Marks Barfield" grubu mimarları görevlendirildi.

Projede İslam sanatları konusunda yaptığı önemli çalışmalarla tanınan güzel sanatlar profesörü Prof. Keith Critchlow da var.

Cami binasının, çevresindeki İngiliz mimarisine sahip binalarla uyumlu olmasına ve etrafında geniş yeşil alan bulunmasına dikkat edilecek. Cami, kadın ve erkekler kısmı dahil olmak üzere toplam 1000 kişilik cemaat ibadet imkanı bulabilecek.

Camide ibadet ve abdest alınacak alanlar dışında, eğitim, çocuk alanı, morg bulunacak. Bunun yanı sıra Müslüman ve gayrimüslim topluluklar tarafından kullanılmak üzere cafe, eğitim alanı ve toplantı odaları da inşa edilecek.

Müslüman Akademisyenler Vakfı yetkilileri, Avrupa'da İslam'ın temsili açısından çok önemli bir proje olan cami için 13 milyon streline ihtiyaç duyulduğunu belirterek, projenin başarıyla yürütülüp tamamlanabilmesi için dünya çapındaki Müslümanlar ve vakıflardan katkı beklediğini belirtiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?