banner39

Yusufeli'ndeki HES projesi iptal edildi

Rize İdare Mahkemesi, Artvin'in Yusufeli ilçesindeki Takkele köyünde yapılması planlanan HES projesini iptal etti

Güncel 28.03.2013, 16:17 28.03.2013, 16:20
Yusufeli'ndeki HES projesi iptal edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rize İdare Mahkemesinin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu hazırlanmadığı için Yusufeli ilçesindeki Takkele köyünde yapılması planlanan bir Hidroelektrik Santral (HES) projesinin iptaline karar verdiği bildirildi.

Yusufeli Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, ilçenin Takkale köyü Güngörmez Deresi'ne kurulması planlanan HES'in iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtıkları belirtildi.
Bilirkişinin yaptığı keşfin ardından hazırladığı raporda, belediyenin endişelerinde haklı olduğu ifade edilen açıklamada, bilirkişinin ''ÇED raporu gerekli değildir'' görüşünün hukuka uygun olmadığını kaydedildi.

Bilirkişi raporunda ''proje tanıtım dosyasının hem şekilsel hem de teknik açıdan eksik hazırlandığı ve doğal çevreyi oluşturan biyolojik çeşitlilik ile ekosistemin korunmasının esas olduğunun belirtildiği'' ifade edilerek, böylece HES için ÇED raporunun hazırlanmasının gerekli olduğu sonucunun ortaya çıktığı vurgulandı.

Rize İdare Mahkemesi'nin de 7 Mart 2013 tarihli duruşmada, ÇED raporunun hazırlanması gerektiğinden yola çıkarak Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere, Tekkale HES Projesi'nin iptaline oy birliğiyle karar verdiği bildirildi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, açtıkları davanın geleceğe yönelik kaygıdan kaynaklandığını belirterek, ''Belediye olarak sorumluğumuz olduğunu düşündük ve geleceğe yönelik bir eksiklik taşımamak adına Tekkale HES Projesi'nin iptali için dava açtık'' ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?