banner39

Zaman yazarı: 17 Aralık net bir darbe girişimiydi!

Zaman yazarı Mahçupyan, "Bu operasyon hükümete 'darbe vurmak' için yapılmıştır. Hükümete bir darbe vurulmak istendiği çok nettir." dedi

Güncel 10.02.2014, 10:08 10.02.2014, 12:18
Zaman yazarı: 17 Aralık net bir darbe girişimiydi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zaman Gazetesi yazarlarından Etyen Mahçupyan, 17 Aralık operasyonlarının hükümete yönelik bir darbe girişimi olduğundan kuşku duymadığını söyledi. Mahçupyan, Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği röportajda "Bu operasyon hükümete 'darbe vurmak' için yapılmıştır. Hükümete bir darbe vurulmak istendiği çok nettir." dedi.

Dershaneler konusunda Cemaat'in yanında yer aldığını belirten Mahçupyan, 17 Aralık operasyonlarının yapılış şekli ve amacının ortaya çıkmasından sonra bu fikrinde geri adım attığını belirterek, "Dershanelerin kapatılması meselesinde ben dershanelerin varlığına karşı olmakla birlikte vicdani açıdan kendimi Hizmet Hareketi'nden yana hissettim. Fakat bu son dosyalarla, 17 Aralık operasyonunda bu işi yapanların iyi niyetli olmadığını düşündüm." diye konuştu.

İşte Mahçupyan'ın açıklamalarından satırbaşları:

'Fethullah Gülen ister istemez siyasi mesajlar vermek zorunda kalıyor. Gülen'in her siyasi konuşması da onu dinî kişiliğinden bir miktar uzaklaştırıyor' yorumunda bulunan Mahçupyan, Fethullah Gülen dinî bir lider olarak kalabilseydi, bugün daha prestijli bir konumda olabilirdi, dedi.

DARBE GİRİŞİM ÇOK NET

Bu operasyon hükümete 'darbe vurmak' için yapılmıştır. Hükümete bir darbe vurulmak istendiği çok nettir. Ama 'darbe yapıldı' demek için bu operasyon küçük kalır. Belki şu umuldu; hükümet bu durumla başa çıkamayacak, bir yanlış yapacak ve sonra bir soruşturma dosyası daha çıkacak ve bu olanların altında kalacak. İşler bir noktadan sonra şirazesinden çıkacak diye düşünülmüş olabilir.

KIRILMA ANI 7 ŞUBAT

Kırılma ânı, 7 Şubat MİT krizidir. Bu ihtilaf hep vardı, ama çözülebilir bir mesele olarak duruyordu. 7 Şubat'ta yargı, AK Parti hükümetinin bir tasarrufunun 'siyaseten' yanlış olduğundan hareketle bir soruşturmaya yöneldi. İşin hukukî değil, siyasî yanı öndeydi.

OYUM AK PARTİ'YE

Dershanelerin kapatılması meselesinde ben dershanelerin varlığına karşı olmakla birlikte vicdani açıdan kendimi Hizmet Hareketi'nden yana hissettim. Fakat bu son dosyalarla, 17 Aralık operasyonunda bu işi yapanların iyi niyetli olmadığını düşündüm. Bu yüzden, yarın seçim olsa oyumu AK Parti'ye veririm. Çünkü, bu tür taktiklerle iktidar değişikliğinin doğru olmadığına inanıyorum. Şu anda, AK Parti'nin içeriden çökertilebilmesinin imkânları aranıyor. 'Yolsuzluk yapıyor', 'El Kaide ile ilişkisi var' diyerek veya ekonomiyi darmadağın ve yönetilemez hale getirip halkı AK Parti'den uzaklaştırarak; bu çabalarla eşzamanlı bir biçimde AK Parti'yi içeriden parçalayarak bir alternatif oluşturma arayışı var.

"YENİ HAYALLER KURDULAR"

AK Parti iktidarıyla birlikte muhafazakar kesim siyasette, iş dünyasında, bürokraside etkinleşti. Muhafazakar kesimde özellikle bürokraside yekpare bir biçimde en etkili olan 'Hizmet Hareketi'ydi. Bürokratik güç sahibi olmak, iktidarın parçası olmak demektir. Emniyet ve özerk bir alan olan yargı kadrolarına sahip olması sebebiyle Hizmet Hareketi birdenbire kendisini iktidarın göbeğinde buldu. Ve belki de hayal edemediği bir gücü kullanabileceği bir noktaya geldi. Bu güç de muhtemelen Hizmet Hareketi içerisindeki bazı kişileri yeni hayaller kurmaya yöneltti.

 

banner53
Yorumlar (1)
Mahmud 8 yıl önce
Buna deyirler muvefiqeyyetden bash gicellenme. Yene gulenchler o qeder ireli getdilerki, ele bildiler her shey ede bilerler. O qeder ozlerinden razi oldularki, dediler gerek Hokumet bunlarla hesablashsinlar. Bunlar ozlerinden o qeder razi qaldilar ki bashlari donmeye bashladi. Chox teessufki bunlar veziyyeti duzgun qiymetlendire bilmediler. Bunlar millete chox hizmet ede bilerdiler!!!
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?