Zekeriya Öz'ün açtığı hakaret davasına takipsizlik

Zekeriya Öz'ün Dubai tatiliyle ilgili olarak haber yapan gazete hakkında Öz tarafından yapılan suç duyurusunda savcılık takipsizlik kararı verdi

Zekeriya Öz'ün açtığı hakaret davasına takipsizlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Savcı Zekeriya Öz'ün, Ali Ağaoğlu'nun parasıyla Dubai'de yaptığı lüks tatili ortaya çıkaran Sabah'ın haberiyle ilgili 'iftira' iddiasıyla savcılığa yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı...

Star'ın haberine göer, Öz ve beraberindekilerin 61 bin 588 dolar tutan tatil masrafının Ali Ağaoğlu'na ait inşaat şirketi tarafından ödendiğinin belirlendiği kaydedilen savcılık kararında, Öz'ün iddia ettiği gibi iftira, tehdit ve terör örgütüne hedef gösterme suçlarının oluşmadığı vurgulandı.

17 Aralık operasyonu sırasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan, ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na, daha sonra Bolu'ya düz savcı olarak atanan Zekeriya Öz'le ilgili 6 Ocak 2014'de basında yer alan 'Zekeriya Öz'ün Dubai Sefası' başlıklı haber büyük yankı uyandırmıştı.

Haberin ardından savcı Öz, kendisine ait kişisel verilerin yasa dışı elde edildiğini, bu verilerin çarpıtılarak verildiğini, olumsuz algı yaratılmak suretiyle haber yapıldığını öne sürüp suç duyurusu yapmıştı. Haberi kaleme alan SABAH Haber Koordinatörü Şaban Arslan ise haberi müştekinin kişiliğinden dolayı değil, kamu görevlisi olması nedeni ile yaptığını belirterek, "17 Aralık'tan 2 ay gibi kısa bir süre önce müştekinin hakkında soruşturma yürüttüğü bir kişinin parası ile tatil yapması, kamuoyunu ilgilendirir. Müştekiye yönelik hakaret ve iftira amacıyla hareket etmedim. Müştekinin kişisel verilerini yayınlamadık" dedi. Tanık olarak dinlenen Ali Ağaoğlu savcı Öz'ün Dubai'de şirketi tarafından misafir edildiğine ilişkin belgeleri savcılığa sundu. Savcılık da Öz'ün suç duyurusuyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Savcılık kararında, "Dosyadaki fatura ve belgeler kişisel veri kapsamında değerlendirilemez. Hakaret, iftira ve kişisel verilerin ifşası suçunun unsurları oluşmamıştır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39