banner39

Zergele köy değil PKK kampı çıktı

Kandil bölgesinde bulunan Zergele köyünün bu sabaha karşı TSK jetlerince vurulduğu ve 10 sivilin hayatını kaybettiği öne sürüldü; ancak Zergele'nin köy değil kamp olduğu ortaya çıktı

Güncel 01.08.2015, 15:27 01.08.2015, 16:36
Zergele köy değil PKK kampı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik olarak 24 Temmuz’dan beri hava operasyonları gerçekleştiren savaş jetlerinin, Kandil bölgesindeki Zergele köyünü bombaladığı ve burada 10 sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının bu sabah saat 04.00'te Zergele köyünü bombaladığına ilişkin haberler ilk olarak sosyal medyada yer almaya başladı. Bombardımanda 10 sivilin hayatını kaybettiği, 14'ü ağır olmak üzere çok sayıda kişinin de yaralandığı iddia edilmişti.

SİVİL KÖYÜ DEĞİL PKK KAMPI

Ancak daha sonra Zergele'nin köy değil PKK'nın eğitim kamplarından biri olduğu öğrenildi.

Zergele Kampı'nın sadece PKK'lıların değil, İran'da faaliyet gösteren PJAK örgütüne ait iki kadın örgütü üyesinin de bulunduğu ve saldırılarda öldürüldükleri belirtildi.

Saldırıda PKK'nın bir üst düzey yöneticisinin de öldüğü bilgisinin bulunduğu vurgulandı. Güvenlik kaynakları, PKK'nın operasyonlarda sivillerin vurulduğu izlenimi verilmesi yönünde yayınlar yapılması için örgüt yayın organlarına talimat verdiği ve bu talimatlara ilişkin telsiz kayıtlarının tespit edildiğini belirttiler..

HAMİLE KADIN FOTOĞRAFIYLA PROPAGANDA

Sosyal medyada yayınlanan bazı görüntülerde ise kamuoyu yanlış yönlendirilmeye çalışıldı. Daha önce (24 Kasım 2014 Milliyet Gazetesi) "IŞİD saldırılarında ölen YPG'li kadın" şeklinde haberlerde kullanılan bir fotoğraf, bugün kaynağı belirsiz hesaplar tarafından "TSK tarafından Kandil'de vurulan hamile kadın" olarak servis edildi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?