Habertürk yazarları neden yazmıyor? Nedeni belli oldu

Habertürk yazarlarının neden köşe yazısı yazmadıkları günlerdir merakla soruluyordu. Meraklı soruların cevapları ortaya çıktı. En son detayı ise bugün Ertuğrul Özkök köşesine taşıdı.

Gündem 05.06.2023, 12:20
Habertürk yazarları neden yazmıyor? Nedeni belli oldu

Habertürk yazarları neden yazmıyor, köşe yazıları neden yayınlanmıyor soruları günlerdir gazetenin okurları tarafından merakla soruluyordu. Soruların cevapları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. 

Bilindiği gibi Habertürk, seçimlerden bir süre önce bir anda tavır değiştirerek muhalif kanal görünümüne bürünmü, muhalefet partilerinden bazılarını aleni bir şekilde desteklemeye başlamıştı.

HABERTÜRK YAZARLARI NEDEN YAZMIYOR

Hatta bazı partilere ayrımcılık yaparak gereğinden fazla bir şekilde propagandasını yürütmüştü; ancak desteklenen partiler beklentilere cevap vermedi ve hatta bazıları neredeyse baraj altında kalma tehlikesi yaşadı. Durum böyle olunca da kendinden vazife çıkaran Habertürk grubunun sahipleri kendi kendini revizyona tabi tuttu. Yeniden kazanan hükümete karşı faaliyet yürütmenin cezasını kendi kendine kesen Habertürk grubu ilk olarak Fatih Altaylı'yı kovmuştu. Sonrasında ise seçim öncesinde her biri birer hükümet karşı kalemşöre dönüşen yazarlarının yazılarına son verdi. 

Yazarlar artık siyasi yazılar yazamayacak. Siyasi yazı dışında yazı yazmak istemeyenler kovuldu, alternatifi kabul edenler ise devam ediyor. 

Konuya dair son bilgileri ise Ertuğrul Özkök verdi. 

Habertürk‘ün tüm köşe yazarlarının 29 Mayıs tarihinden itibaren yazmıyor oluşunu Türkiye Odatv'den öğrendi. Hatta Galatasaray‘ın şampiyonluğuna rağmen spor yazarı Serdar Ali Çelikler son yazısının 24 Mayıs’ta yayınladığı detayını da ilk kez Odatv gündeme getirdi. HaberTürk'ün köşe yazarları sessizliğini ise Ertuğrul Özkök'e bozdu...

ÜÇ HABERTÜRK YAZARI ARADI VE NE DEDİLER

Biraz da öteki konular geçeyim.

Tabii ki medya sektöründe günün konusu HaberTürk’teki gelişmeler.

Dün bununla ilgili  yazdığım yazıda “ Köşe yazarlarının işine mi son veriliyor yoksa köşe yazarlığı mesleğinin mi” diye sormuştum.

Sabahtan itibaren 3 HaberTürk yazarı aradı.

İşte konuştuklarım…

ÖZTÜRK: SİYASİ KÖŞEM KAPANDI SAYFAM İÇİN SAHAYA İNİYORUM

Önce Kemal Öztürk…

“Benim siyasi yazılar yazdığım bir köşem vardı.  O köşe kaldırıldı. Ama bir de gidip gördüğüm yerleri anlattığım “Kemal Öztürk ile Sahada” diye bir sayfam vardı. Anadolu’da gidip gördüğüm yerleri yazdığım bir sayfa. O sayfa devam edecek ve orada zaman zaman siyasette olacak” dedi.

Önemli bir ayrıntı… Kemal Öztürk dün akşam Külliye’deki törene davetli gazeteciler arasındaydı. HaberTürk’ten başka bir köşe yazarı var mı diye araştırdım. 

Tam listeyi alamadım ama mesela Nagehan Alçı, Nihal Bengisu Karaca ve Kübra Par davetli değilmiş.

KÜBRA PAR AYRILMAMIŞ BİR SÜRE SONRA SİYASET YAZMAYA BAŞLARSA ŞAŞIRMAM

Daha sonra Kübra Par aradı.

Onun da işine son verilmemiş. Ancak onun da siyasi köşe yazısı kaldırılmış.

Dün gece Külliye’deki törene davetliler arasında yoktu. Ama onun da bir süre sonra siyasi yazılarına döndüğünü görürsem şaşırmayacağım.

NİHAL BENGİSU KARACA POPÜLER KÜLTÜR YAZMAYA BAŞLIYOR 

Arayanlar arasında en kızgını olan ise  en iyi tanıdığım yazardı.

Nihal Bengisu Karaca…

“Kovuldu” dememe çok üzülmüş. Bu kelimeyi ben de hiç sevmem ama Amerikalılar işine son verilen herkes için “Fired” yani kovuldu kelimesini kullandığı için öyle demiştim.

HaberTürk’ten ayrılmamış.

Ancak o da artık siyasi yazı yazmayacakmış.

Popüler kültür, streming kültür, yani Netflix, Disney, Prime Video gibi platformlardaki filmler, diziler, belgeseller üzerine yazacakmış.

Nihal’i uzun süredir tanıyorum. Türkiye’de çok az insan Marvel kültürü hakkında bilgi sahibiyken onunla Marvel kahramanları üzerine uzun tartışmalar yapardık. Çok iyi bir caz ve rock müziği dinleyicisidir.

“Nihal bu senin için büyük bir fırsat olabilir. Gercek kendini bulabilirsin” dedim.

Çok iyi bir popüler kültür yazarı olacağına eminim.

TELEVİZYON PROGRAMLARI DA ETKİLENECEK

Saymaz da dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Habertürk’ün internet portalında siyasi köşe yazılarına son verildi. Köşe yazarları siyaset dışı konularda kalem oynatabilecek. Habertürk TV de siyasi tartışma programlarına son verebilir. Habertürk yazarları bu programlarda yer almayabilir" demişti.

GRUP SATILACAK İDDİASI

Habertürk, Show TV, Bloomberg HT gibi öne çıkan medya organlarının bağlı olduğu Ciner Medya'nın satılacağına ilişkin iddialar, kurucuları arasında olan Fatih Altaylı'nın da ayrılmasıyla güçlenmişti. Habertürk'ün de içinde bulunduğu Ciner Medya'nın geçtiğimiz günlerde Mehmet Cengiz'e satılacağı iddia edilmiş, Habertürk söz konusu iddiayı yalanlamıştı. 

Yorumlar (1)
salih 4 ay önce
Gazetecilikte bitti
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?