İsrail vahşeti Türkiye'yi ayağa kaldırdı

İsrail'in sivillerin tedavi edildiği hastaneyi bombalamasına Türkiye genelinde tepki gösteriliyor. Birçok kentte insanlar sokaklara dökülerek İsrail'i protesto ediyor.

Gündem 17.10.2023, 23:56 18.10.2023, 00:51
İsrail vahşeti Türkiye'yi ayağa kaldırdı

İsrail'in Gazze'deki son vahşeti Türkiye'yi sokağa döktü. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde insanlar gece yarısı sokaklara dökülerek İsrail'i protesto etti. İşte Türkiye genelinde İsrail protestoları:

İSTANBUL'DA İSRAİL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO

İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan vatandaşlar, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırıyı protesto ediyor.

İsrail'in abluka altındaki Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalamasının ardından binlerce vatandaş, ellerindeki Filistin bayraklarıyla Beşiktaş'taki İsrail Başkonsolosluk binasının önüne geldi.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren katılımcılar, "Katil İsrail Filistin'den defol" sloganları attı.

Bazı vatandaşlar ellerindeki yumurtaları konsolosluk binasına atarken, alanda İsrail bayrağı yakıldı.

Kalabalıktan bazıları konsolosluğu çevreleyen güvenlik bariyerlerini aşmak istedi. Polisle grup arasında arbede yaşanırken, güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

Polis ekipleri, trafiğe kapatılan caddede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kalabalığın protestosu sloganlar eşliğinde sürüyor.

ANKARA'DA PROTESTOLAR

Bazı sivil toplum kuruluşları (STK) ve siyasi partiler, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği konutunun önünde protesto ediyor.

Genç Birlik, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Genç Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, öncülüğündeki bazı STK'ler ile Yeniden Refah Partisi, Saadet Partisi ve Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) temsilcileri, saldırı haberinin ardından İsrail'in Ankara Büyükelçiliği konutu önünde toplandı.

"Hamas'a selam, direnişe devam" sloganı atan grup zaman zaman tekbir getirdi. Büyük Filistin bayrağı getiren protestocular, okunan Kuran-ı Kerim-i dinledi. Protestoculara, yoldan araçlarıyla geçenler de kornalarını çalarak destek verdi.

Grup adına açıklamalarda bulunan Saadet Partisi TBMM Grup Başkanı Selçuk Özdağ, İsrail Büyükelçisinin istenmeyen adam ilan edilmesini talep ettiklerini söyledi. Özdağ, "Özgür Filistin'i istiyoruz, Kudüs bağımsız olsun istiyoruz." diye konuştu.

Gruptakilerin, zaman zaman elçilik konutuna gösterdiği tepkiler nedeniyle açıklama esnasında taşkınlık yaşanmamasını isteyen Özdağ, vatandaşların dualar ile Filistin halkına destek olmasını beklediklerini dile getirdi.

Öte yandan İsrail'in Ankara Büyükelçilik konutuna girmek isteyen gruba, polis ekipleri müdahale etti.

Grubun dağılmaması üzerine konutun önüne toplumsal olaylara müdahale aracı TOMA getirildi, bölgeye özel harekat ekipleri sevk edildi.

KAYSERİ'DE İNSANLAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Kayseri'de toplanan vatandaşlar, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıyı protesto etti.

İsrail'in abluka altındaki Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesini bombalamasının ardından harekete geçen vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren katılımcılar, "Katil İsrail Filistin'den defol" sloganı atarken zaman zaman tekbir de getirdi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda İsrail'e tepki göstererek, bu zulmün bir an önce sona ermesini istedi.

Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilavi ve okunan duanın ardından dağıldı.

TRABZON'DA KONSER YARIDA KESİLDİ

rabzon'da düzenlenen "Turan" grubunun konseri, İsrail'in Gazze'de hastaneye yönelik saldırısı nedeniyle yarıda kesildi.

Ortahisar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında Kazakistan müzik grubu Turan'ın konser düzenlediği belirtildi.

Konser sırasında İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalamasıyla yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini öğrenen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in, konserin durdurulmasını talep ettiği ifade edildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Genç, katil ve terör çetesi olarak nitelendirdiği İsrail'in birkaç gündür dünyanın gözü önünde Gazze'de Müslümanları hedef alarak kadın, yaşlı ve çocuk demeden katliam gerçekleştirdiğini belirtti.

Genç, şunları kaydetti:

"Batılı ülkeler ve emperyalizmin başı Amerika bu katliama sessiz kaldıkları yetmiyormuş gibi sivil ölümlerini ve insanlık suçlarını örtbas etmeye gayret ediyor. Daha bu akşam Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesinin vurulduğunu ve 600'ü aşkın sivilin şehit edildiğini bu esnada haber aldık ve etkinliğimizi yarıda kestik. Zafere giden yolda en temizinden mücadele eden kahraman Filistinlilerle başa çıkamayan terör çetelerinin hıncını hastalardan ve masum sivillerden çıkartması asla kabul edilemez. Bu saldırı işgalci siyonistlerin 'ey dünya siz susuyorsunuz, biz bu sessizliğinizle daha çok kan dökeceğiz' demesi anlamına gelmektedir."

"Eminiz ki Allah Filistin'e şanlı bir zafer nasip edecektir." ifadelerini kullanan Genç, "İnsanlık suçlarına alenen bulaşmış, Nazi benzeri bu teröristlerin alacağı cevap elbet çok sert olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

ERZURUM VE ERZİNCAN

Erzurum ve Erzincan'da, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine saldırısı protesto edildi.

Erzurum'da araçlarıyla konvoy oluşturan vatandaşlar, Gazze'deki hastaneye yönelik saldırıyı protesto etti.

Lalapaşa Kent Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, İsrail'in saldırısına tepki gösterdi.

Katılımcılar, Türk ve Filistin bayrakları sallayıp tekbirler getirerek, "Kahrolsun İsrail", "Filistin'e selam", "Katil İsrail" sloganları attı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dualar edildi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Nebi Gül, yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşananların insanlık dışı olduğu ifade etti.

"Hamas'a selam, direnişe devam" sloganı atan gruptakiler, zaman zaman tekbir getirdi.

SİVAS VE NİĞDE

Sivas ve Niğde'de toplanan vatandaşlar, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırısını protesto etti.

İsrail'in abluka altındaki Gazze'de bulunan el-Ehli Baptist Hastanesini bombalamasının ardından Sivas'ta vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İsrail'e tepki göstererek, zulmün bir an önce sona ermesini istedi.

Niğde'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla saldırıya tepki gösterdi, İsrail aleyhine sloganlar attı, tekbir getirdi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda İsrail'e tepki göstererek, saldırılan sonlandırılmasını istedi.

Protesto gösterisinin sonunda alana getirilen İsrail bayrağı yakıldı.

Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardından dağıldı.

Konya, Edirnde ve birçok şehirde gösteriler devam ediyor...

Detaylar Ekleniyor...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?