banner39

Kim ne kadar imza topladı? Hangi aday kaç imza topladı?

Kim ne kadar imza toplayabildi sorusu Cumhurbaşkanı adayları için bu aralar merakla soruluyor. YSK'ya adaylık başvurusu yapanlar arasında 100 bin imza toplaması beklenenler arasında ilk iki sırada kimler var? YSK aday imza sayısını gösteren tabloda güncel durumu nedir?

Gündem 23.03.2023, 15:49 23.03.2023, 18:10
Kim ne kadar imza topladı? Hangi aday kaç imza topladı?

Kim ne kadar imza topladı, Cumhurbaşkanı aday adayları arasında hangi aday kaç imza toplayabildi, güncel imza toplama durumu nedir? Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı adaylarının güncel imza durumlarını öğrenebilmeleri için adaylar ve temsilcilerinin görebileceği bir portal oluşturdu. Adaylar buradan aldıkları imzaları yakından takip edebiliyor. Peki, Kim ne kadar imza topladı? Hangi aday kaç imza topladı?

KİM NE KADAR İMZA TOPLADI?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 14 Mayıs için hazırladığı seçim takvimi işlemeye devam ediyor.

Seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin başvuru süresi Pazartesi saat 17.00'de sona erdi.

YSK, 3 cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu reddetti, 9 başvuruda eksik evrak tespit etti.

Karara göre 11 aday seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek.

BAŞVURUSU KABUL EDİLEN İSİMLER

Alfabetik sıraya göre bu isimler şöyle: Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal.

HANGİ ADAY KAÇ İMZA ALDI? (23 MART 2023 İTİBARİYLE)

Cumhurbaşkanı aday adayı olan isimlerin şu ana kadar topladıkları imza sayısı şöyle:

Muharrem İnce 46 bin 

Fatih Erbakan 43 bin

Sinan Oğan 24 bin

Doğu Perinçek 11 bin 

Yakup Türkal 1.589

Erkan Trükten 717

Ahmet Özal 500

İrfan Uzun 286

Halil Murat Ünver 198

Hilmi Özden 138

Davut Turan 61 

Vatandaşlar aday olarak görmek istedikleri isimler için kimlik belgeleriyle ilçe seçim kurullarına giderek imza verebiliyor. Bu işlem internet üzerinden elektronik imzayla yapılmıyor.

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen kişiye, talebi halinde başvuru için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için yeterli imzaya ulaşamayanların yatırdığı ücret ise Hazine'ye gelir kaydedilecek.

Seçmenler, YSK'nin ilanında belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta, Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Anayasanın 101. maddesine göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

SON RAKAMLAR

Gelen son bilgilere göre ise Muharrem İnce ile Fatih Erbakan'ın 40 bini aştığı, Doğu Perinçek'in 10 bini aştığı yönünde.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?