banner39

Seçim anketlerinde son durum

Areda Survey tarafından yapılan seçim anketine göre Cumhur İttifakı adayı ve AK Parti açık ara önde görünüyor.

Gündem 03.05.2023, 19:56 04.05.2023, 10:23
Seçim anketlerinde son durum

Seçim anketlerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimin ilk turunda Kılıçdaroğlu'na dokuz puan fark atıyor.

Seçimim ikinci tura kalması halinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk turda yüzde 53,3 ile yeniden seçiliyor.

14 Mayıs’a 11 gün kala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarındaki artışı anketler de destekliyor. Araştırma şirketi Areda Survey’ın son anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yakın rakibi 7’li Masa adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na fark attı. Ankete katılanların yüzde 50,8’i Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tekrar görmek isteğini söylerken Kılıçdaroğlu 41,9 oy oranında kalıyor. Bu sonucun 14 Mayıs’ta tekrarlanması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk turda yeniden seçiliyor.

16 bin kişiye soruldu

Areda Survey 1 – 03 Mayıs tarihlerinde 16 bin 740 kişiye seçimde hangi aday ve partiye oy vereceklerini sordu. Katılımcıların yüzde 50,8’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini ifade etti. Milletvekili seçimlerinde ise katılımcıların yüzde 41,9’u AK Parti'ye oy vereceğini belirtti. MHP'ye oy vereceklerin oranı ise yüzde 8,6.

İlk sırada Erdoğan

Araştırmada, “14 Mayıs 2023’de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 50,8’i Tayyip Erdoğan cevabını verdi. Erdoğan'a en yakın isim yaklaşık dokuz puan geriden gelen Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, yüzde 41,9'da kaldı. Katılımcıların yüzde 3,7’si Muharrem İnce’yi, yüzde 3,6'sı da Sinan Oğan’ı işaret etti.

İkinci turda da Erdoğan

Seçimin ikinci tura kalması halinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyları artıyor. Ankette, yer alan “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu ikinci tura kalırsa hangi adaya oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 53,3’ü Erdoğan, yüzde 46,7’si ise Kılıçdaroğlu cevabını verdi.

AK Parti'den fark

“14 Mayıs 2023’de gerçekleştirilecek milletvekili genel seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna ise katılımcılar şu cevabı verdi:

Yüzde 41,9 AK Parti, yüzde 26,2 CHP, yüzde 8,7 Yeşil Sol Parti, yüzde 8,6 MHP, yüzde 6,7 İYİ Parti, yüzde 2,8 Memleket Partisi, yüzde 1,7 Zafer Partisi, yüzde 1,4 Yeniden Refah Partisi, yüzde 1,3 Türkiye İşçi Partisi, yüzde 0,4 Büyük Birlik Partisi. Katılımcıların yüzde 0,3’ü de diğer partilere oy vereceklerini söyledi.

SONAR ARAŞTIRMANIN ANKETİ

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili son anketi canlı yayında paylaştı. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 44,6 ile zirvede yer aldığı görülürken, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise oy oranının yüzde 41 olduğu görüldü.

Cumhur İttifakı'nın adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacağı bilinirken, Millet İttifakı'nın adayı da Kemal Kılıçdaroğlu olarak belirlendi.

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili son anketi CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında paylaştı.

Buna göre, 1.turda yapılan seçimde Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 44,6 ile zirvede yer aldı.

Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise oy oranının yüzde 41 olduğu görüldü.

Ankete göre, seçimin 2.tura kalması halinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52,1 ile kazanıyor.

Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise ikinci turda yüzde 47,9 oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?