banner39

Abdulkadir Han kendi ordusunu bombaladı!

Abdulkadir Han, İngilizce bir mektupla da desteklediği iddiasında üç milyon dolar nakit karşılığı 1990'lı yılların sonlarında o dönem Pakistan Genelkurmay başkanı olan General Cihangir Keramet'in Kuzey Kore'ye nükleer teknolojinin verilmesine onay verdiğini ileri sürüyor.

Analiz 08.07.2011, 09:36 08.07.2011, 09:54
Abdulkadir Han kendi ordusunu bombaladı!

Mahmut Osmanoğlu/ Dünya Bülteni

Pakistan'da nükleer bombanın babası ve ulusal bir kahraman olarak bilinen Dr. Abdulkadir Han yaptığı son açıklama ile Pakistan ordusu içine hasarının ne boyutta olacağı şimdiden kestirilemeyen tabiri caizse bir "nükleer bomba" bıraktı.

Han İngilizce bir mektupla da desteklediği iddiasında üç milyon dolar nakit karşılığı 1990'lı yılların sonlarında o dönem Pakistan Genelkurmay başkanı olan General Cihangir Keramet'in Kuzey Kore'ye nükleer teknolojinin verilmesine onay verdiğini ileri sürüyor.

İddiaya göre o dönem Korgeneral olan Zülfikar Han'a da beş yüz bin dolar ve bazı mücevherat verilmiş.

Olayın detayından anlaşılan, eğer bu hikaye doğru ise, nakit olarak çanta içerisinde alınan söz konusu paranın ordunun örtülü ödeneği için kullanıldığı.

Her iki emekli general de bu iddiaları uydurma olarak niteleyip yalanladılar. Aynı şekilde Pakistan dışişleri bürosu da hikâyeyi "saçma" olarak değerlendirdi.

Abdulkadir Han iddiasını 1998 yılında yazılmış ve o dönem Kuzey Kore İşçi Partisi Sekreteri Jon Byong tarafından imzalanmış mektupla destekliyor. Mektup Han'ın 1970 li yıllardan beri irtibatta olduğu eski gazeteci Simon Henderson (Abdulkadir Han bağlamında bu ismi bir yere kaydetmek gerekir)  tarafından The Washington Post gazetesine verilmiş.

Mektubun doğru olup olmadığı ile ilgili de kafalar karışık. Amerikalılar mektuptaki bilgilerin kendi ellerindeki gizli bilgilerle uyuştuğunu öne sürüyorlar. Bazıları ise uydurma muamelesi yapıyorlar.

Nükleer silahların yaygınlaşması meselelerini izleyen Amerikalı bir istihbarat yetkilisi mektubun Pakistan, Kuzey Kore ve Amerika'da bir elin parmakları kadar insanın bildiği hassas meselelerin dakik detaylarını içerdiğini söylüyor.

Han, daha önceden plütonyum ile yapılan nükleer bombalara sahip Kuzey Kore'ye uranyum bazlı bomba yapmasında yardımcı olacak santifirüjler ve çizimler verdiğini itiraf ediyor.

Aynı şekilde Pakistan eski devlet başkanı Perviz Müşerref'de anılarını yazdığı "Ateş Hattında" isimli kitabında 1990lı yılların sonlarında Pakistan ile Kuzey Kore arasında balistik füze teknolojisi bağlamında para transferleri olduğunu açıklamış ancak Pyongyang'a nükleer teknoloji bilgisi verilmesi iddialarını yalanlamıştı.

Daha önce de, tutulduğu ev hapsinden serbest bırakıldığında Abdulkadir Han Pakistan'da ordunun bilgisi olmadan hiçbir şeyin gerçekleşme şansının olmadığına vurgu yapmış ve nükleer teknolojinin Kuzey Kore'ye transferinde Başkan Perviz Müşerref ve ordunun dahli olduğunu iddia etmişti.

Usame bin Ladin operasyonu sonrasında Amerika'nın Pakistan üzerine gittiği şu günlerde Han'ın açıklamasının zamanlaması da enteresan. Asker sivil fark etmez kişilerden daha çok bu açıklamalar Pakistan devletine zarar verir. Abdulkadir Han elleriyle bina ettiği Pakistan'ın nükleer gücünü sözleriyle yıkabilir.

Nitekim önümüzdeki günlerde Amerika Pakistan'a bu yönde bir baskı uygulamaya başlayabilir: Abdulkadir Han, General Cihangir Keramet ve Korgeneral Zülfikar Han'ın kendileri veya Uluslar arası Atom Enerji Komisyonu tarafından sorgulanması için büyük baskılar uygulayabilir.

Bu noktadan sonra, artık çok konuşmaya başlayan ve bir yerde Pakistan tarafından devlet sırrı olarak algılanabilecek konuları sıkça açık etmeye başladığı için, önceki hizmetleri ne olursa olsun,  Abdulkadir Han'ın fiziki tasfiyesi bile gündeme gelebilir.

Abdulkadir Han nükleer "rüşvet" bombasını ordunun tam ortasına attı ama bakalım yıkımın boyutları nerelere ulaşacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?