banner39

Amerikalı casusun Pakistan ağı

Pakistan ABD ilişkileri giderek geriliyor; tutuklu Amerikan casusunun 45 kişilik ağı çökertildi, yeni bir ABD'li daha gözaltına alındı

Analiz 07.03.2011, 18:45 07.03.2011, 18:45
Amerikalı casusun Pakistan ağı

Mahmut Osmanoğlu/ Dünya Bülteni

Pakistan polisi tarafından tutuklandıktan sonra Amerikan casusu olduğu ortaya çıkan Raymond Davis (gerçek adı bu mudur bilinmez) 27 Ocak 2011 günü Pakistan’ın Pencap Eyalet başkenti Lahor’da kendisini soyma teşebbüsünde bulunmakla itham ettiği 2 Pakistanlıyı silahla vurarak öldürmüştü. Bir üçüncü Pakistanlı ise Amerikan konsolosluğundan Davis’e yardım amacıyla hızla ters yola giren araç tarafından ezilerek öldürülmüştü. Diğerleri kaçmaya muvaffak olsalar da Raymond Davis paçayı ele vermişti.

Davis’in gözaltına alınması, kendisinin diplomat ve dolayısıyla da dokunulmazlığa sahip biri olduğunu iddia eden, Amerika ile Pakistan arasında büyük bir diplomatik krize neden olmuş ve neredeyse “diplomat dokunulmazlığını ihlal” suçlamasıyla Amerika topyekûn Pakistan’a karşı saldırıya geçmişti.
İki ülke arasındaki tüm üst düzey ilişkiler askıya alınmıştı. Ancak Pakistan baskılara boyun eğmedi ve Davis’in gözaltı süresi 14 Mart’a kadar uzatıldı.

Şimdi ise Davis ile ilgili daha da baş ağrıtacak gelişmeler yaşanıyor. Polis Davis’in cep telefon kayıtlarından Pakistan’ın çeşitli bölgelerinde sürekli görüştüğü 45 Pakistanlıya ulaştı ve onları Lahor, Karaçi ve Peşaver şehirlerinde gözaltına aldı. Bu kişilerle ilgili ifade alma süreçleri devam ediyor.

Bu bağlantıların üzerine gidilmesi durumunda ki halkın konuya duyarlılığı da göz önüne alındığında mutlaka üzerine gidilecektir, Amerikalıların Pakistan’daki gizli faaliyetlerinin / gizli cinayetleri diye de okuyabiliriz / bir kısmı da olsa, buzdağının ucu da olsa ortaya çıkarılabilecektir.

Davis’in ortaya çıkarılan bu bağlantıları ve Amerika’nın gizli faaliyetlerinin açık bir şekilde ortaya çıkarılmasıyla birlikte Pakistan Amerika karşısında azarlanan, susmaya zorlanan ve  aşağılanan konumdan sesini yükselten bir konuma terfi edebilecektir.

Bu arada, Hayber Pahtunhah eyaleti başkenti Peşaver’de özel bir güvenlik şirketi için çalışan Aaron Mark De Haven isimli başka bir Amerikalı daha vizesinin süresini geçirdiği suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtelim.
Davis’in Pakistan casus ağının yavaş yavaş ortaya çıkarılmasıyla birlikte Amerikalılar Pakistan ve Pakistan istihbaratını hafife almanın bedelini ağır ödeyeceğe benziyor.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?