banner39

Asyalı yatırımcılar İstanbul'da ne arıyor

İstanbul’a gelen Asya Pasifikli işadamlarının üyesi olduğu CACCI, dünya ekonomisinin yüzde 22’sini temsil ediyor. 25 trilyon dolarlık bu pazarın temsilcileri İstanbul'a neden geldi ona bakalım

Analiz 11.03.2011, 10:03 11.03.2011, 19:40
Asyalı yatırımcılar İstanbul'da ne arıyor

Yaşar Süngü / Dünya Bülteni

Türkiye’nin petrol veya doğal gaz gibi kaynağı yok. Ama İtalya ile Çin arasındaki en büyük ekonomi ve en büyük sanayi üretim kapasitesine sahip ülke.

200’den fazla ülkeye, 20 bin çeşit mal satıyor.

Sanayi ve ihracat sadece belli ürünlere yoğunlaşmış değil.

Özel sektör, 19 farklı ürün kategorisinde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor.

Türk işadamlarının Balkanlarda, Kafkasya’da, Ortadoğu’da, Türk Cumhuriyetlerinde yaptığı yatırımlarla sermaye ihracatı 25 milyar dolara ulaştı.

Müttehitlerin bu coğrafyanın neredeyse tamamında önemli yatırımları, makine parkları bulunuyor.

Özel sektörün dinamizmi ve küresel ekonomideki eksen kaymasını zamanında gören bürokratlarla Türkiye ekonomisi, küresel ekonomik tabloda kendine iyi bir yer buldu.

Mali istikrar açısından, Türkiye’nin risk primi Avrupa Birliği’ne üye 14 ülkenin risk priminin altında kaldı.

Türkiye güven ve istikrar konusunda pek çok Avrupa ülkesinden daha olumlu pozisyonda bulunuyor.

Uluslar arası iş dünyası artık Türkiye’yi bölgenin parlayan yıldız olarak görüyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu’nun (CACCI) 25’inci zirvesi için İstanbul’a gelen işadamlarına teklifini şu sözlerle yaptı: 100 yıl önce Avrupa’nın hasta adamıydık. Bugün en sağlıklı adamıyız. Türkiye’ye yatırıma gelin, buradan Avrupa’ya da açılın. İsterseniz birlikte de gideriz.

İstanbul’a gelen CACCI, dünya ekonomisinin yüzde 22’sini temsil ediyor.

Asya kıtasındaki 25 trilyon dolarlık pazarın temsilcileri İstanbul'a neden geldi ona bakalım.

Küresel ekonomik kriz sebebiyle Avrupa ve Amerika'da büyümenin yavaşlaması üzerine güç dengeleri Asya'ya doğru kaydı. Dünya üretimindeki payı bugün yüzde 30'lar düzeyinde seyreden Asya, 2050'lerden itibaren dünya üretiminin yüzde 60'ını oluşturacak.

Bunun ekonomik anlamı şu; Bu güç kayması, gelecek yıllarda siyasi nüfuz ve giderek askeri güç kaymasına da ulaşacak.

İstanbul'a yatırım yapacak uluslararası girişimciler buranın jeopolitik konumu sayesinde 3 saatlik mesafede 1,5 milyar insana, 50'den fazla ülkeye ve 25 trilyon dolarlık pazara hitap edebileceklerini biliyor.

Küresel ekonomideki eksen kayması ile İstanbul'un uluslararası ticaret ve finans merkezi haline geleceğini de biliyor.

Küresel eksen kayması ile Türkiye'nin stratejik önemi de hızla artacak. Çünkü Türkiye, hem Asyalı, hem Avrupalı hem de Müslüman. Burada açılacak bir ofis veya Türkiye'de bir üretim alanı sadece Türk piyasalarına değil, AB başta olmak üzere, bütün çevreye de hitap edecek bir pazar alanı sunuyor.

Bu yüzden de Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu'nun (CACCI) 25. İş Zirvesi İstanbul'da yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen pazar güün başlayan ve bugün sona eren zirve bu yüzden önemli. İstanbul'daki zirveye bu gterçeği bilen 27 ülkeden 400'ü aşkın işadamı katıldı. Bu 27 ülke, dünya ekonomik hasılasının yüzde 22'sine sahip.

Stratejik fırsatı kazanca dönüştürmek için harekete geçen Türkiye, alternatif pazar arayışları ve yeni yatırım fırsatları çerçevesinde rotasını Uzakdoğu ülkelerine çevirmenin meyvelerini de yavaş yavaş yemeye başladı.

Son gün zirveye katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ifadesiyle dünyada bilgi, sermaye ve insanlar tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı hareket ediyor.

Küreselleşmenin hızına ayak uyduramayan ülke ve toplumlar bisikletin pedalını çeviremeyen sporcular misali yarış dışı kalacaklar.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?