banner15

Azerbaycan 'seçim'e hazırlanıyor!

Ülke genelinde herhangi bir seçim havasanını yaşanmadığı Azerbaycan, 1 Kasım'da sandık başına gidecek. Bağımsızlık yıllarından bu yana ilk defa seçimi kimin kazanacağından ziyade, devlet başkanının seçim sonrası hamleleleri bekleniyor, şimdi Bakü'de...

Azerbaycan 'seçim'e hazırlanıyor!

İbrahim Ali | Bakü

1 Kasım tarihinde Azerbaycan’da meclis seçimleri yapılacak. Seçimin muhtemel sonuçlarına dair yapılan yorumların tamamı, iktidarın partisinin kazanacağı üzerine yoğunlaşıyor. Ülke genelinde seçim havasının yaşandığı ise iddia edilemez. Sözde muhalif cephe “boykot” kararı aldı ve sonucunun önceden belli olduğu için katılmamanın daha doğru olacağını öne sürdü. Belki de bağımsızlık yıllarından bu tarafa,  ilk defa seçimi kimin kazanacağından ziyade, devlet başkanının seçim sonrası hamleleleri beklenmeğe başladı.

İKTİDAR PARTİSİ İÇİNDE BÖLÜNME YAŞANABİLİR Mİ?

Seçim öncesinde radikal bir karara imza atan devlet başkanı İlham Aliyev, Milli Güvenlik Bakanının görevine son verdi. Bakan Eldar Mahmudov’un ve yakınlarıın istihbarat birimi içerisinde sayısız yasa dışı faaliyette bulunduğuna dair söylemler yerel basında ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılmağa başladı. Siyasi yorumcular, seçim sonrasında da bu sürecin devam edebileceği üzerinde duruyor.

Ancak herşeye rağmen İlham Aliyev, eski iktidar temsilcileri ile seçime girme kararını değiştirmedi. Partisi, 1995 yılından günümüzde kadar girdiği seçimlerin tamamını kazanmış ve en son 2010 seçimlerinde hiçbir muhalif aday meclise girmeyi başaramamıştı. Her ne kadar muhalifler ve yabancı gözlemciler, seçim sonucunun gerçek siyasi durumu yansıtmadığını öne sürse de, 1993 yılından günümüze kadar Yeni Azerbaycan Partisi iktidarı devam ediyor.

BATI İLE İLİŞKİLER ZARAR GÖRÜYOR

Azerbaycan hükümeti batılı ülkelerin reform taleplerini kabul etmeyerek son aylarda yaşanan gerilimin giderek daha da tırmanmasına neden oldu. Sonuç olarak AGİT’in insan hakları bölümü, 1 Kasım seçimlerine gözlemci göndermemeyi kararlaştırdı. AGİT'in önceden aldığı kararda, seçime 380 kişilik bir gözlemci grubunu göndermesi bekleniyordu. Ancak Aliyev iktidarı 131 gözlemci talep edince, AGİT insan hakları birimi de gözlemci gönderme kararından vaz geçti.

İktidar temsilcileri, bu kararın seçim sonuçlarını etkilemeyeceğini öne sürse de batı ülkelerinin kararlarının etkisinin önümüzdeki dönem içerisinde daha fazla hisedileceği tahmin ediliyor. 

Bu arada Human Rights Watch (Insan Hakları Savunma) teşkilatı da Azerbaycan seçimleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. 29 Ekim tarihinde yapılan değerlendirmelerde iktidarın muhalif siyasiler aleyhinde kampanyalar başlattığı öne sürüldü: “ Sadece 2014 yılı içerisinde Azerbaycan iktidarı 35 gazeteci, ınsan hakları savunucusu ve siyasi parti temsilcisinin gözaltına almış ve 2015 yılı içerisinde de baskılar ve hapisler devam etti.” 

Hapisler sadece siyasilerle kısıtlı kalmayarak dindarlar ve din adamlarını da kapsamaya devam etti.
Baskılar sonusunda sistem dışı muhalefet olarak tanımlanan Ali Kerimli’nin başkanlığını yaptığı Azerbaycan Halk Cephesi partisi seçime katılmama kararı aldı. Son dönemde iktidara özel yakınlığı ile öne çıkan Arif Hacılı başkanlığındaki Musavat Partisi ise seçime katılma kararı alsa da kısa bir süre önce yeni bir açıklamayla boykot kararına döndü. Her iki parti yetkilileri iktidar aleyhinde ağır suçlamalarda bulunarak seçimin sadece “tiyatro oyunu” olmasına vurgu yaptı.

EKONOMİK KRİZİN ETKİLERU

Aliyev iktidarı, ekonomi alanında önemli başarılara imza attığını ve ülkenin bölgesel güce dönüştüğünü iddia ediyordu. Ancak son aylar içerisinde ulusal çapta devam eden stratejik öneme sahip projelerin durdurulması veya ertelenmesi, devlet memularının sayının büyük bir hızla azaltılması, özel şirketlerin yanı sıra bankaların da iflasını açıklaması ekonomik krizin boyutlarının beklenenden büyük olduğunu gösteriyor.

Çoğu siyasi yorumcu, sonucu önceden belli seçimin bitmesinin ardından, ekonomide olumsuz gelişmelerin, geniş halk tabanına daha fazla yansıyabileceğini, hakim parti durumundaki Yeni Azerbaycan Partisi'nin çok daha zor şartlarla karşı karşıya kalabileceği yorumunda bulunuyor

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35