banner39

Azerbaycan'da Guba isyanı amacına ulaştı

Azerbaycan'ın Guba bölgesinde valiye karşı başlayan halk hareketinin tüm ülkeye yayılması bekleniyor

Analiz 06.03.2012, 16:15 12.03.2012, 13:35
Azerbaycan'da Guba isyanı amacına ulaştı

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan'ın Guba şehrinde halk birkaç gün önce bölge valisi Rauf Habibov'a karşı isyan etti ve valinin evi ateşe verildi. Olaylar valinin sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan hakaret içeren açıklamalarından sonra başladı. Vali bölge halkının ulusal çıkarlara ihanet ettiğini savunuyordu. Guba vatandaşları valinin kendilerine hakaret etmesine karşı gelerek bir an önce istifa etmesini talep etti.  Halkın isyanını önlemek için başkent Bakü'den bölgeye İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığına bağlı emniyet güçleri gönderildi. Bölge emniyet birimlerinin olayları önlemek için aldığı önlemlerin yetersiz kalması dikkat çekti. Ulaştırma bakanı Ziya Memmedov ve milletvekili Vahid Ahmedov bölge vatandaşları ile görüşme yaptı. Görüşme sonrasında isyanın durdurulmasına ve valinin görevden alınmasına karar verildi. Ancak buna rağmen vatandaşların sorgulanmasına ve gözaltına alınmasına devam edildi. 

MUHALİFLER İSYANIN DİĞER BÖLGELERE YAYILACAĞINI İDDİA EDİYOR

Guba'da yaşanan gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulunan Musavat Partisi Başkanı İsa Kamber iktidarı halkın sorunlarını çözmeye davet etti. Muhalif lider halkın sorunlarının çözülmemesi ve iktidar politikasının değişmemesi durumunda isyanın diğer bölgelere ve başkent Bakü'ye de sıçrayabileceğini savundu. 

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Ali Kerimli sosyal paylaşım sitelerinde valinin açıklamalarından sonra Devlet Başkanı İlham Aliyev'in onu görevden alması gerektiğini ancak bunu yapmadığı için olayların daha da büyüdüğüne dikkat çekti. Kerimli sadece bir konuşmanın isyana sebep olmadığını, uzun yıllar devam eden sorunların çözülmemesinden sonra halkın yaşananlara tepki gösterdiğini ifade etti. Ayrıca sadece Guba valisinin değil diğer üst düzey devlet yetkililerinin de vatandaşlar konusunda benzer açıklamalarda bulunduğunu ve onların da önemli bir kısmının görevine son verilmesi gerektiğini vurguladı.

ARAP BAHARININ BÖLGEYE ETKİSİ 

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Arap ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarından sonra açıklamalar yaparak ülkesinde benzer bir durumun yaşanmasının söz konusu olmadığını iddia etmekteydi. Ancak devlet başkanının iddialarının kısa sürede bölge gerçeğini yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu. Azerbaycan'ın kuzeyinde Rusya sınırı yakınında bulunan Guba'nın ülkenin en zengin bölgelerinden birisi olduğu unutulmamalı. Bundan önce de benzer isyan girişimleri yapılmasına rağmen "başarılı" bir şekilde önlenmişti. Emniyet birimlerinin müdahalesi, muhalifler tarafından organize edilen gösterilere vatandaşların güvenmemesi ve bölge halkının önemli bir kısmının yurt dışında ikamet etmesi gösterilerin yaygınlaşmasını engellemekteydi. 

Burada dikkat çeken önemli bir husus Azerbaycan'ın en zengin bölgelerinden birisi olan Guba'da daha önce iktidar aleyhinde hiçbir rahatsızlığın ortaya çıkmamasıydı. Son gösteriler sırasında da vatandaşların bir kısmının İlham Aliyev'in posterlerini taşıması halkın devlet başkanına güveninin tam olarak kaybolmamasının göstergesi sayılabilir. Ancak buna rağmen halkın talebinin anında uygulanması ve valinin görevden alınması Aliyev iktidarının geri adım atması olarak değerlendirildi. 

İSRAİL'İN GELİŞMELERE ETKİSİ 

Guba'da yaşanan olaylar bir anda Azerbaycan İsrail ilişkilerini de gündeme taşımış oldu. Guba'nın "Kırmızı kasaba" diye isimlendirilen bölgesinde dağ Yahudileri diye isimlendirilen Azeri Yahudileri ikamet ediyor. Onların refah durumu ve politik düzen üzerindeki etkisi diğer bölgelerle kıyaslandığı zaman farklılık arz ediyor. Ayrıca İsrail devletinin de bölge vatandaşlarına maddi, manevi her türlü yardım ettiği biliniyor. Böyle bir durumda iktidarın kısa sürede valiyi görevden alması ve bunun diğer bölgelerdeki rahatsızlıkların gündeme taşınmasına yardımcı olabileceğine dair gerçeği görmezden gelmesi daha iyi bir şekilde anlaşılıyor. 

VATANDAŞLARIN TEPKİSİ ARTIYOR 

Ülke genelinde yolsuzluk ve rüşvet gibi sıkıntıların yanı sıra devlet memurlarının suistimallerinin de büyük bir hızla artması başkent Bakü ve bölgelerde vatandaşların tepkisini çekiyor. Nitekim Human Rights Watch teşkilatı da Azerbaycan'da insanların hukuklarının göz ardı edildiğine dair sert açıklamada bulundu. Teşkilatın son raporunda Eurovision şarkı yarışması öncesinde yapılan inşaat çalışmaları bahane edilerek vatandaşların evlerinin yıkılmasına dikkat çekildi. Raporda insanların evlerinin yıkılmasının hem Azerbaycan mevzuatına hem de uluslararası yasalara aykırı olduğu ancak bunun devlet birimleri tarafından göz ardı edildiği belirtildi. Human Rights Watch teşkilatı son gelişmeler sırasında 52 ailenin zarar gördüğüne dair açıklamada bulunsa da Azerbaycan'da zarar gören insan sayısının binlerce olduğu biliniyor. Özellikle belediyelerin faaliyete başlamasından sonra bölge belediye meclis üyelerinin yasaları göz ardı ederek vatandaşlara baskı yapması dikkat çekiyor. Son yaşanan olayların birisinde Bakü'ya bağlı Bileceri Belediyesi ve Belediye Başkanı İlham Halilov'un bölge vatandaşlarına baskı yaptığı ifade edildi. Belediyenin organize ettiği "özel grupların" vatandaşların evlerine baskınlar düzenlediği ve baskınlar sonucunda maddi zarar meydana geldiği ifade ediliyor. Vatandaşlar baskınların evlerin ve arsaların satılması maksadıyla düzenlendiğine dair şikayette bulunuyor. Konu hakkında federal savcılık, İçişleri Bakanlığı, devlet başkanlığı birimi gibi çeşitli birimlere bilgi verilmesine rağmen vatandaşların üzerindeki baskının devam etmesi dikkat çekiyor. Bölge uzmanları özellikle Eurovision şarkı yarışmasından sonra vatandaşlar üzerinde baskıların daha da artacağına dair uyarılarda bulunuyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?