banner39

Azerbaycan'da iktidarın ve halkın gergin bekleyişi

Azerbaycan'da son aylarda yaşananların 1990’lı yıllarda Karabağ savaşı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle paralellik arz ediyor

Analiz 11.12.2015, 23:10 12.12.2015, 20:45
Azerbaycan'da iktidarın ve halkın gergin bekleyişi

İbrahim Ali | Bakû

Azerbaycan’da hem İlham Aliyev iktidarı hem de halkın önemli bir kısmı yaşanan gelişmeleri gergin bir bekleyişle takip ediyor. Ülkede son aylarda yaşananların 1990’lı yıllarda Karabağ savaşı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle paralellik arz ettiği söylenebilir. Her ne kadar şu anda silahlı muhaliflerin olduğuna dair iddialar ortaya atılsa da bu söylemlerin gerçek dışı olduğu bağımsız gözlemciler tarafından da altı çiziliyor.

Son aylarda ulusal para biriminin yıllar sonra ilk defa değer kaybetmesi, iktidar içi hesaplaşmanın iyice gün yüzüne çıkması, oligarkların (zengin bürokratlar ve memurlar) hesaba çekilmesi, istihbarat şefinin görevden alınması, din adamlarına yönelik operasyon düzenlenmesi ve kısa bir sure sonra ülke petrol tarihinin en büyük kazalarından birisinin yaşanması dikkatlerin Aliyev iktidarı ve bölgede çıkar savaşı içerisinde olan ülkelerin üzerine çevirdi.

BAKÜ İSTİHBARAT SAVAŞININ ORTASINDA

Ulusal medya birimlerine ve internet haber merkezlerine yansıyan analizlere bakılırsa başkent Bakü büyük bir istihbarat savaşının içerisinde bulunuyor. Denge politikası ile bilinen Aliyev iktidarı ise hangi safta yer alacağına karar veremez duruma geldi. İddiaya göre milli güvenlik bakanı ve yakın çevresine karşı operasyon Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in uyarılarından sonra gerçekleşti. Eski bakan ve yandaşlarının ise İsrail ile özel bir bağının bulunduğu ve İlham Aliyev’in bu bağın koparılması için harekete geçtiği öne geçti. Ancak sonrasında yapılan Nardaran operasyonun ise İsrail’e bir mesaj olduğu ve İran bağlantılı güçlerin ülke içerisinde yok edilmeye çalışıldığının gösterilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

Gerçek nedeninin tam olarak bilinmemesine rağmen Taleh Bağırzade ve Müslüman Birliği üyelerine karşı operasyon sadece Bağırzade ile sınırlı kalmadı. Onun yanı sıra din adamları Elman Ağayev, Zülfügar Mikayilov ve Ebülfez Bünyatov da gözaltına alındı. İlk operasyon sırasında hatırlanacağı üzere Müslüman Birliği ve destekçilerinden oluştuğu iddia edilen 24 kişi yakalanmıştı. Ayrıca 2 polis ve 4 sivil çıkan silahlı çatışmada hayatını kaybetmişti. Kısa bir sure sonra Nardaran’ın önde gelen din adamlarından Natig Kerimov’un da yakalandığı açıklandı. Natig Kerimov sonrasında serbest kalmasına rağmen yakalanma emri konusunda sessiz kalmayı tercih etti.

Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’de de Müslüman Birliği teşkilatına destek verdiği gerekçesiyle Elnur Mehdiyev gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı’nın bölge temsilciliği tarafından yapılan açıklamaya gore Mehdiyev’in evinde el bombaları ve bazı silahlar bulundu. Mehdiyev’in yanı sıra teşkilatın diğer sempatizanları Mübariz İbrahimov, Ramiz Sarıyev, Rövşen Asedov, Anar Sultanov, Füzuli Abbasov, Elnur Cabbarov da Gence’de çeşitli operasyonlarla yakalandı. Sabirabad ve Neftçala ilçelerinin yanı sıra başkent Bakü’de de gözaltılar devam etti. Bakü’nün Binegedi ilçesine bağlı polis birimi tarafından yürütülen operasyonda ise Elgün Ahundov yakalandı. Onun da evinden el bombaları ve kurşunların bulunduğu öne sürüldü. Bakü’nün Bine kasabasında Ferhad Mirze de benzer suçlamalarla gözaltına alındı.

Nardaran’da hala elektrik, su ve doğalgaz kesintisinin yaşandığı, güvenlik güçleri tarafından kuşatmanın sürdüğü belirtiliyor. Resmi yetkililerin açıklamalarına göre kuşatma askeri ve polis güçlerinin köy içerisinde kontrolün tamamen ele geçirilmesi ile sonuçlandı. Ancak buna rağmen güvenlik birimleri hala köyden geri çekilmedi.

Azerbaycan Kuzey Kafkasya ve Orta Asya ile Müslüman ülkelerinin özellikle de Türkiye’nin bağlantısını gerçekleştirdiği bir ülke konumunda. Karabağ savaşı ve sonrasında gerçekleşen çeşitli provokasyonlara rağmen ülke bağımsızlığını koruyabilmiş durumda. Ancak son aylarda yaşanan olaylar ve hakkında ortaya atılan iddiaların gerçek olması durumunda iç savaş senaryolarının yeniden yürürlüğe sokulmaya çalışıldığı gözlemleniyor. Denizde yaşanan patlamanın sonrasında Karabağ cephesinden de çatışma haberleri gelmeye başladı. Ermeni askerinin taarruza geçtiği ancak Azerbaycan askerleri tarafından taarruzun geri püskürtüldüğü belirtildi. Sanki birileri başkent Bakü’de talimatların uygulanmaması durumunda yeni savaş kartının sahaya sürülebileceğine dair mesaj göndermiş oldu.

Rusya, Türkiye, İran ve batı ülkeleri arasında safını tam olarak belli etmeyerek ve her tarafa yakın durmaya çalışarak sözde denge politikasına devam eden İlham Aliyev ve yakın çevresini zor günlerin beklediği aşikar. Bu beklentinin en büyük zararını ise hiç kuşkusuz masum insanlar görüyor. Bunun en son örnekleri dindarlara karşı operasyon ve onlarca insanın hayatını kaybetmesine rağmen yeni yasal düzenleme ile yaşandı.

Azerbaycan meclisi tarafından onaylanan son yasaya göre zorunlu eğitime mazeret göstermeksizin bir ay içerisinde bir hafta ara veren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ebeveynleri 100 manat (95 dolar) ceza ödemek zorunda kalacak. Başörtüsü yasağının uygulanması nedeniyle okuluna devam edemeyen öğrenciler eğitim haklarının ihlal edilmesinin yanı sıra yeni bir ceza ile de karşı karşıya kalmış olacak.

Yapılan operasyon ve yasal düzenlemenin yeterli görülmediği, yeni “önerilerin” gündeme taşındığı gözlemleniyor. Bunların içerisinde en dikkat çekeni ise hiç kuşkusuz Kafkasya Müslümanları Dini Kurumu’nun kapatılması ve tekrar “izinsiz” faaliyet gösteren camilerin yıkılmasına dair ortaya atılan iddialar. Allahşükür Paşazade’nin başkanlığını yaptığı kurumun kapatılma talebi gerçekçi gözükmese de camilere yönelik yeni bir kampanyanın başlatılabileceği düşünülebilir.

Hatırlanacağı üzere benzer bir süreç daha önce de yaşanmış, sürecin sonunda bazı camilerin yıkılma talebi gerçekleştirilmiş, bazıları ile kapatılarak yıkılmaktan kurtulabilmişti.

Dindarlara ve camilere yönelik düzenlenebilecek yeni operasyonların şiddetinin ise eskisinden çok daha büyük olacağına dair iddialar son dönemde güç kazanmaya başladı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?