banner39

Azerbaycan'ın 18 yıllık bakanı artık yok

İlham Aliyev yeniden seçildikten sonra, muhalefet tarafından tahmin edilen siyasi hamleleri yapmaya başladı. Bunların ilki de uzun yıllar Rus ordusunda görev yaptıktan sonra 18 yıldır Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nı yapan Sefer Ebiyev'in görevden alınması...

Analiz 29.10.2013, 11:43 29.10.2013, 11:47
Azerbaycan'ın 18 yıllık bakanı artık yok

İbrahim Ali / Dünya Bülteni- Bakü

Azerbaycan’da sonucu önceden belli olan başkanlık seçimlerinin tamamlanmasından sonra iktidar işe muhalefet cephesi tarafından tahmin edilen siyasi hamleleri yapmaya başladı. Ülkenin Devlet Başkanı İlham Aliyev, on yıl devam eden başkanlık süresince kamuoyunun tepkisini çeken ve uluslararası arenada da güven kaybına sebep olan bakanlarının görevine son verme geleneğini sürdürdü. Muhalifler ise seçim sonuçlarını kabullenmeyerek gösteri dalgası başlattı.

İlham Aliyev’in seçimden sonra değişim adına yaptığı en önemli hamle Savunma Bakanı Sefer Ebiyev’i görevden almak oldu. Ebiyev, 1971’de Bakü Komutanlar Okulunu, 1982’de ise Moskova Askeri Akademisinden mezun oldu. 1971-1992 yılları arasında SSCB’nin askeri merkezlerinde üst düzey görevlerde bulundu. 1992-95 yıllar arasında savunma bakanlığında çeşitli görevler üstlenen Ebiyev 1995 yılında dönemin devlet başkanı Haydar Aliyev tarafından savunma bakanlığına tayin edildi. Analistler, 18 yıl bu görevi yürüten Ebiyev’in görevden alınmasının çeşitli nedenleri olabileceğini belirtiyor.

Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir:

- ABD ile Azerbaycan arasında yaşanan siyasi sorunların merkezinde eski bakanın bulunması. ABD’nin Azerbaycan savunma bakanı ile önemli bir kısmı basına kapalı olarak gerçekleştiren görüşme kayda alınmış, kaydın basına sızdırılması diplomatik soruna neden olmuştu.

- Ordu içerisinde asker kayıplarının sayısının artması ve can veren askerlerin ebeveynlerinin tepkisine kamuoyu tarafından da destek verilmesi.

- Diğer devlet kurumlarında olduğu gibi savunma bakanlığı içerisinde de rüşvet ve yolsuzluğun yaşanması ise bir diğer sebep olarak gösteriliyor.

- Fransa ve Almanya gibi devletlerin savunma bakanlıkları, Azerbaycan iktidarına Ebiyev’in tutumları konusunda eleştirilerde bulunmuş ve belirtilen ülkelerin temsilcileri Bakü ziyaretini erteleme kararı almıştı.

- AB’nin önde gelen ülkelerinin tepkilerinin NATO ittifakı tarafından da desteklenmesi ve Ebiyev’in Ekim toplantılarına davet edilmemesi.

- Son zamanlarda bakanlığın üst düzey yetkilileri ve generallerin de bakana güveninin azalması.

Savunma bakanının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Fuzuli Aliekberov’un da görevine son verilmesine rağmen Ebiyev hakkındaki tartışmalar daha çok öne çıkıyor. Özellikle yeni savunma bakanı Zakir Hasanov’un muhtemel siyasi hamleleri konusunda yorumlar yapılıyor.

Hasanov, Bakü Komutanlar Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1980-85 yıllar arasında SSCB’nin Almanya’daki bölge askeri merkezinde görev yaptı. 1985-1993 yıllarında SSCB ve Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Sibirya Askeri merkezi Altay askeri biriminde çalıştı. 1993-2003 yıllarında Azerbaycan Güvenlik Bakanlığı Sınır Muhafaza merkezi biriminde görevine atandı, 2003 yılında içişleri bakan yardımcısı ve içişleri bakanlığına bağlı askeri birliğin komutanı olarak tayin edildi. Komuta ettiği birlik özellikle muhalif gösteriler sırasında iktidara vermiş olduğu destekle öne çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?