Cemaat-i İslami liderliğinde görev değişimi

Sirac'ul Hak, Cemaatin beşinci emiri olacak ve yeniden seçilme hakkı baki olmak üzere 2019’a kadar görev yapacak

Cemaat-i İslami liderliğinde görev değişimi

Mahmut Osmanoğlu

Cemaati İslami, Pakistan’ın Lahor kentindeki merkezinde yapılan seçimlerde yeni bir “Emir” seçti: Cemaatin öğrenci teşkilatından yükselerek gelen yani çekirdekten yetişme Sirac'ul Hak.

Sirac'ul Hak Cemaatin kurulduğundan bu tarafa Mevlana Mevdudi, Meya Tufeyl Muhammed, Kadı Hüseyin Ahmet ve Münevver Hasan’dan sonra beşinci emiri olacak ve yeniden seçilme hakkı baki olmak üzere 2019’a kadar görev yapacak.

Cemaati İslami Pakistan Hint Müslümanlarının kurmuş olduğu Hint Yarımadasının köklü İslami Cemaatlerinden birisidir.

Merhum Mevlana Mevdudi ve o dönem çıkarmakta olduğu Tercümanül Kur’an isimli dergide yayınladığı fikirlerini destekleyen 75 gönüldaşı tarafından 1941 yılında (daha Pakistan kurulmadan) temelleri atılmıştır.
İngilizlerin Hint Alt Kıtasını terk etmeleri ardından organik bağı olmayan ama Cemaatin kuruluş felsefesini benimseyen çeşitli müstakil Cemaati İslamiler oluştu: Cemaati İslami Pakistan, Cemaati İslami Hint, Cemaati İslami Sri Lanka gibi... Daha sonraları ise Cemaati İslami Bengladeş ve Cemaati İslami Keşmir kuruldu.

Böylece, aynen Müslüman Kardeşler'in Ortadoğu’daki durumu gibi Hint Alt Kıtasında bir Cemaati İslami kuşağı oluştu.

Ama Mevdudi’nin eserlerinin çeşitli dillere tercümesi ile Cemaat ideolojisi tüm dünyaya ulaştı.

Cemaati İslami’ye örgütlenme şekli, iç düzeni, dünya görüşü ve içinden geçtiği siyasi süreç itibariyle Hint Alt Kıtasının Müslüman Kardeşler'i diyebiliriz.

Cemaati İslami Pakistan ülkenin en organize dini - siyasi grubu olmasına rağmen bu etkinliğini tarihi boyunca parlamento ve senatoya fazla yansıtamadı. Güçlü örgütlenmesiyle daha çok bir baskı grubu pozisyonunda bulundu.

Emirlik görevine yeni seçilen Sirac'ul Hak aslında yeni bir dönemin de temsilcisi: Federal bir yapıya sahip Pakistan’da Cemaatin geleneksel olarak güçlü olduğu Hayber Pahtunhah eyaletinde başarılı bir çizgiye sahiptir.

Sirac'ul Hak yeni “Cemaat Emiri” olarak eyalet düzeyindeki başarısını Pakistan çapına taşıyabilecek mi, geleneksel olarak fazla gelgit taşımayan Cemaat politikasına kendi damgasını nasıl vuracak bekleyip göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39