banner39

Cumhurbaşkanlığı tuzağı

Mısır'da Şatır ve Ebu İsmail'in aday olamama ihtimali, "İslami hareketler, cumhurbaşkanlığı tuzağına düşürüldü" diye yorumlanıyor. Ömer Süleyman'ın adaylığı ise, Mübarek'in tekrar dönüşü şeklinde algılandı

Analiz 08.04.2012, 19:22 09.04.2012, 09:54
Cumhurbaşkanlığı tuzağı

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Tahrir Devrimi'nden önce Mısır'da siyasi kararlar halk iradesi dışındaki denklemler çerçevesinde belirlenir, en güçlü muhalif hareket Müslüman Kardeşler de yine halkı hesaba katmadan karşı hamleler yapardı.

11 Eylül 2011 tarihinde Mübarek'in devrilmesinin ardından yapılan demokratik seçimlerde halk, iki İslami hareketin temsilcisi olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler ve Selefi hareketlere oy vererek, yüzde 70'lik bir parlamento çoğunluğu bahşetti.

İlk demokratik seçim deneyiminden başarıyla çıkan İslami hareketler, haliyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de katılma iradesi sergiledi. Aday müracaat sürecinin başlamasının ardından Hazim Salah ebu İsmail selefi hareketin adayı olarak Mısır kamuoyunda boy göstermeye başladı. Şu ana kadar en fazla propaganda yapan aday olarak biliniyor. Hayatı hakkında CD'lerin dağıtıldığı Ebu İsmail'in fotoğrafları da otomobillerin camlarında bolca görülüyor.

Parlamento seçimlerinde yüzde 50'ye yakın bir oy oranıyla sürpriz yapan Müslüman Kardeşler, defalarca aday göstermeyeceğini açıklamasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da beklenmedik bir hamle yaptı. Mübarek döneminde 2005 seçimlerinde aday olan ve sonra hapse atılan Eymen Nur'un cezasının Yüksek Askeri Konsey tarafından kaldırılmasının ardından, Ihvan'ın beyni olarak bilinen Hayrat el Şatır'ın da adaylığı gündeme geldi.

Şatır'ın kızı Hatice'nin ifade ettiğine göre; ülkeyi fiilen yönetenlerden 'Asker' bir yetkili babasıyla görüşerek kendisine, Selefilerin adayı Hazim Salah ebu İsmail'in annesinin ABD vatandaşı olduğunun tespit edildiğinden dolayı, adaylığının düşürüleceğini fısıldadı ve Şatır'a aday olmasını salık verdi.

28 Mart'ta toplanan Ihvan'ın yönetim kurulunda (İrşad Bürosu), cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu gündeme geldi ve hararetli tartışmalar yaşandı. Bir karar alamayan yönetim, toplantıyı 31 Mart 2012 tarihine erteledi. 31 Mart'ta yapılan toplantı sonucunda alınan karar, bir basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu. Müslüman Kardeşler Mürşidi Muhammed Bedii'inin yardımcısı, cemaatin beyni olarak bilinen Kutupçu kanadın ileri gelen ismi Hayrat el Şatır, cemaatin Mısır cumhurbaşkanlığı adayı olmuştu. Sonradan kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Şatır'ın adaylığı dört oy farkla kabul edilmişti.

Şatır ve Nur, aday olabilmenin şartı olan 15 vilayette 30 bin imza veya parlamentoda 30 milletvekili imzası gibi prosedürü tamamlamışlardı ki, aftan yararlanabilmek ve aday olabilmek için en az altı yıl geçmesi gerektiği gündeme geldi. Eymen Nur'un adaylığı iptal edildi. Şatır'ın da aynı kaderi paylaşma ihtimali kuvvetle muhtemel.

Aday müracaatlarının bitmesine üç gün kala Mısır kamuoyunda bir başka sürpriz balon daha patlatıldı. O sürpriz, yaklaşık bir hafta önce adaylıktan çekildiğini açıklayan, devrim esnasında Mübarek'in kendisine yardımcı olarak atadığı, Mübarek dönemi Mısır İstihbaratı Şefi Ömer Süleyman'ın cumhurbaşkanlığı adaylığıydı.

Tuzağa düşürüldüklerini fark eden İslami hareketler, 10 Nisan'da sona erecek olan Cumhurbaşkanlığı adaylığı için alternatifler aramak durumunda kaldı. Müslüman Kardeşler Hürriyet ve Adalet Partisi başkanı Muhammed Mursi'yi 7 Nisan 2012 tarihinde (Müracaatın bitimine üç gün kala) yedek aday olarak açıkdı. Selefiler ise devrimin önde gelen isimlerinden Saffet el Hicazi'yi aday göstermeye hazırlanıyor.

Şatır ve Ebu İsmail'in aday olamama ihtimali, İslami hareketlerin siyasi manevralarla cumhurbaşkanlığı tuzağına düşürüldüğü şeklinde yorumlanıyor. Şatır'ın adaylığının düşürülmesinin Abdulmunim Ebulfutuh'un önünü açacağı öngörülüyor. Ömer Süleyman'ın sürpriz adaylığı ise, Mübarek'in tekrar dönüşü şeklinde algılandı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü