banner39

El Benna'nın taziye krizi ve Mekrem Ibeyd

Geçtiğimiz hafta Mısır'da vefat eden Seyfulislam El Benna'nın cenazesi için tıpkı babası Hasan El Benna'nınki gibi engeller çıkarıldı

Analiz 08.02.2016, 15:18 08.02.2016, 15:20
El Benna'nın taziye krizi ve Mekrem Ibeyd

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni

Müslüman Kardeşler teşkilatının kurucusu Hasan el Benna gibi oğlu Seyfulislam el Benna’nın da vefatı ve defnedilmesinin ardından taziye sorunu yaşanıyor.

Taziye merasiminin iki camide de iptalinin ardından geçen Cuma günü hayatını kaybeden Seyfulislam el Benna için Mısır’da taziye yapılmayacağı duyuruldu.

Cumartesi günü taziye merasiminin Tahrir Meydanı’nın hemen bitişiğinde yer alan Ömer Mekrem Camii’nde yapılacağı duyurulmuş ve ona göre planlar yapılmıştı. Ancak cami yönetimi kanalizasyon sorununu gerekçe göstererek programı iptal etti.

Bunun üzerine merhumun ailesi, taziye merasiminin Pazar günü Mekrem İbeyd Caddesi’nde yer alan İman Camii’nde yapılacağını açıkladı. Pazar günü akşama doğru İman Camii’ndeki programın da iptal edildiği öğrenildi.

En son bilgi taziyenin Katar’ın başkenti Doha’da yapılacağı şeklinde. El Benna ailesi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, taziyenin Katar’ın Başkenti Doha’da 8 Şubat Pazartesi günü yapacağını duyurdu.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Şura Meclisi üyesi olan Seyfuislam el Benna, aslında aktif siyaset yapan bir isim değildi. Ancak babasının tek oğlu olması nedeniyle İhvan için sembol bir şahsiyet olarak kabul edilmekteydi.

Seyfulislam el Benna’nın eşi Türk ve haliyle çocukları Türkçe biliyor. El Benna’nın Türkiye’den evlenmesine merhum Necmettin Erbakan’ın aracılık ettiği biliniyor. Çocuklarından özellikle Sena el Benna güzel ve akıcı Türkçesinin yanında akademisyen kimliği ile öne çıkmaktadır.

HASAN EL BENNA’NIN CENAZESİNE KATILAN TEK ŞAHSİYET

Bugünlerde Seyfulislam El Benna'nın taziyesi konusunda yaşananlar 67 yıl önce yine bir Şubat ayında babası Hasan el Benna’nın cenazesinde yaşananları hatırlatıyor.

Hasan el Benna 12 Şubat 1949 tarihinde Kral Faruk zamanında kendisine düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti. El Benna’ın cenazesi ile ilgili zamanın yönetimi çok sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve erkeklerin cenazeye katılması polis tarafından engellenmişti.

Ancak engellemelere rağmen bir Mısırlı bütün riskleri göze alarak cenazeye katılmıştı. O şahıs eski maliye bakanlarından Mısırlı Kıpti fikir ve devlet adamı Mekrem Ibeyd’den başkası değildi.

Mekrem Ibeyd’ın şu sözleri çok meşhurdur;

“Vatan olarak Müslüman, din olarak Hıristiyanız

Ey Allahım bizi sana Hıristiyan

Vatan için Müslüman eyle.”

Taziyenin Tahrir Meydanı’nın bitişiğindeki camide yapılmasının engellenmesinin ardından, İman Camii’nde yapılmak istenmesinin Müslüman Kardeşler adına simgesel bir özelliği var. Çünkü İman Camisi, Mekrem Ibeyd Caddesi’nde yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?