Gözler Açe'de

Haziran ayından bu yana Açe’de başgösteren siyasi kriz doruk noktasına ulaşırken, seçimlerin ertelenmesi yönündeki karar gündeme damgasını vurdu.

Gözler Açe'de

Mehmet Özay / Dünya Bülteni / Malezya

Yazım, birkaç gün önceki deprem değil. Açeliler doğal depremlere oldukça alışık. Bakmayın siz televizyon ekranlarındaki görüntülere pek aldanmayın… İnsanoğlunun doğal refleksi bunlar. Bir de reyting ölçümlerinde bayağı puan toplaması da etken değil diyemeyiz herhalde… Doğal deprem bir yana, önemli olan Açe’de siyasi bir deprem olup olmayacağı… Bu bağlamda bir şeyler söylemeye devam ediyoruz.

Haziran ayından bu yana Açe’de başgösteren siyasi kriz doruk noktasına ulaşırken, seçimlerin ertelenmesi yönündeki karar gündeme damgasını vurdu. Valilik ve belediye başkanlığı seçimleri için yerel partilerden adayların olmadığı bununla birlikte üç bağımsız adayın müracaat ettiği valilik seçimleri Açe’nin kısa ve orta vadede geleceği için büyük önem taşıyor. 2006 yılında yapılan ilk serbest valilik seçimlerinin ardından beş yıl geçti. Bugün gelinen noktada, Açe Eyaleti’ne has ulusal ve iç yasal düzenlemeler yerel partilerin kurulmasına olanak tanımıştı. DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 11:45
YORUM EKLE

banner39