banner39

İhvan'ın adayı 'Mısır'ın Erdoğan'ı'

Şatır sadece Mıısır'da değil, Libya, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerde de tanınan, sevilen bir isimdi. Hatta bugünlerde bazı gruplar kendisi için "Mısır'ın Erdoğan'ı" demeye başladı

Analiz 02.04.2012, 13:59 02.04.2012, 15:07
İhvan'ın adayı 'Mısır'ın Erdoğan'ı'

Deniz Elmas Ersoy / Dünya Bülteni- Kahire

Cumartesi günü yapılan Müslüman Kardeşler toplantısından, hareketin beyni sayılan Hayrat Şatır'ın cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterilmesi Mısır'da ciddi tartışmalara yol açtı. Müslüman Kardeşler'in daha önce, aday göstermeyeceği yönündeki açıklamaları ve yıllarca hareketin içinde yer almış olan Abdulmunim Ebu Al-Futuh'u sadece cumhurbbaşkanlığına aday olduğu için tasfiye etmeleri, Şatır'ın aday gösterilmesinden sonra bütün muhalifler tarafından dile getirilmeye başlandı. Mübarek döneminde hapis yatan ve geçtiğimiz sene sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldığı söylenen Şatır'ın, aday olamayacağı yönündeki görüşler pek muteber değil, zira avukatları hukuki süreci birkaç hafta önce tamamlayıp, pürüzleri ortadan kaldırmış görünüyor.

Müslüman Kardeşler örgütü ise daha önce almış olduğu kararlar ve yapmış olduğu açıklamaların aksine, seçimlerde Hayrat Şatır'ı aday gösterme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada "ülkedeki mevcut koşullar ve Hareketin maruz kaldığı bazı(!) durumlar"ı gerekçe olarak gösterdi. Şura üyesi Saad Amara da ''yaşanan son gelişmeler aday çıkarmamızı zorunlu kıldı'' dedi.

Şatır'ın aday olarak destekleneceğinin açıklanmasının ardından gelen eleştirilerin arasında '' Şatır'ın, İhvan ve askeri yönetim arasında üzerinde anlaşmaya varılan isim"olduğu yönünde iddialar da vardı. Ancak Muhammed Bedi, "askerle herhangi bir anlaşmanın olmadığını" söyleyerek iddiaları tamamen reddetti.

Şura Üyesi Salah el Feleki de bu süreçte, bazı isimlerin Şura Meclisi'nden ayrıldığı ve hareketten kopmaların yaşandığı konusundaki iddialara cevap vererek, "böyle bir durumun  söz konusu olmadığını aksine adaylık konusunda bütün üyelerin tek yürek olduğunu" kaydetti.

Hürriyet ve Adalet partisi genel başkanı Muhammedf Morsi İhvan'ın  ''devrimin tamamlanması ve demokratik dönüşümün sağlanması'' için Şatır'ı aday gösterme kararı aldığını açıkladı.

Şimdi tüm bu tartışmaların dışında gelişen sürece kısaca göz atmakta fayda var.

Müslüman Kardeşlerin devrim sonrası Mısır halkı üzerindeki etkisi, hiç şüphesiz bazı kesimler tarafından azaltılmaya çalışılıyor.

Devrimin yarım bırakıldığını iddia eden tüm gruplar, hareketi bugüne kadar birçok konuda eleştirdi, eleştirilerin başında "ordu ile işbirliği yapılıyor" iddiası vardı. Ancak geçtiğimiz haftalarda Müslüman Kardeşlerin resmi internet sitesinde yayınlanan duyuru, Askeri Yönetim ve İhvan'ı karşı karşıya getirmiş, gerginlik bir anda tırmanmıştı.

Askeri Yönetimi, gerekirse yeniden sokaklara dökülerek "devrim" yapmakla "tehdit" eden Müslüman Kardeşler, geçtiğimiz hafta cuma günü organize etmeyi planladığı milyonluk gösteriyi son anda iptal etti.

Cumartesi günü ise , hareketin önde gelenleri, akşam saatlerinde düzenledikleri toplantı sonrası, Hayrat Şatır'ın aday olarak destekleneceğini kamuoyuyla paylaştı.

Aslında Müslüman Kardeşler, cumhurbaşkanlığına aday göstermeyeceklerini söylediklerinde, konjektürel farklılıkları gözönünde bulundursak bile, yanlış bir politika izlemişti.

Nitekim bu durum hareket içerisinde de çok tartışıldı. Seçimlerdeki başarıya karşın, ülkenin en önemli siyasi otortesindeki boşluğa duyarsız kalmak, bir partinin yapabileceği en ciddi hata olurdu.

Hürriyet ve Adalet partisi önce 3 isim üzerinde tartışmaya başlamıştı, Meclis ve Anayasa Komisyonu Başkanı Ketatni, Partinin Lideri Morsi ve Şatır...

Şatır tabanı en güçlü isim olarak biliniyordu. Sadece Mısır'da değil, Libya, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerde de tanınan, sevilen bir isimdi. Hatta bugünlerde bazı gruplar kendisi için "Mısır'ın Erdoğan'ı" demeye başladı.

Devrim sonrası hapisten çıkmış olması, en önemli sorundu.Hukuki pürüzler giderildi. Şatır aday oldu.

Şimdi en ciddi endişe , Mübarek zamanında, ülkedeki en saygın hareket olarak kabul gören Müslüman Kardeşler'in, "devrim" sonrası yaptığı birçok çelişkili açıklama ve siyasi süreçteki kafa karışıklığının, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Harekete vereceği zararın boyutu.

Zira İhvan'dan ayrılan Ebu Al-Futuh güçlü bir aday, daha çok selefilerin desteklediği Hazım Ebu İsmail'in ise popülaritesi her geçen gün artıyor, elim El- Avva da islamcı adaylardan . Bu tabloda Hayrat Şatır ile birlikte Müsüman Kardeşlerin ve diğer islamcı grupların oyları bölünürse, rejimin eski adamları olarak kabul edilen Amr Musa ve Ahmet Şefik gibi isimlerin aradan sıyrılabileceği de konuşulanlar arasında.

Cumhurbaşkanı adaylarından Haşim El Bastavisi, İhvan'ın daha önce yapmış olduğu açıklamalara atıfta bulunarak '' İhvan'ın sözünde durmasını ümit ederdik'' ifadelerini kullanmış, Birlik Partisi  lideri Rıfat El Sait de, konuyla ilgili olarak, '' Mısır'da kara bir komedi yaşanmaya başlandı" yorumunu yapmıştı.

İhvan yöneticilerinden Kemal Helbaviy ise, Şatır'ın adaylığının açıklanmasından sonra bir hareketten istifa ettiğini açıklamış, katıldığı televizyon programında İhvan'ı halktan özür dilemeye davet etmişti. Helbavi askerin bu durumu devrimi ortadan kaldırmak için kullanacağını da sözlerine eklemişti.

Şatır'ın adaylığını açıklamasının üzerinden sadece bir kaç gün geçmesine rağmen, yerel ve uluslararası basında geniş tartışmalar başladı.

Kimilerine göre bu tartışmalar dahi Hayrat Şatır'ı yıpratmaya yönelik hesaplı girişimler. Ancak sokağın nabzı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşlerin hayalkırıklığı yaşayabileceğine işaret ediyor gibi.

Hatırlatmakta yarar var, Hayrat Şatır aynı zamanda zengin bir işadamı ve Türkiye ile ticari ilişkilerinin yanısıra gönül bağı da oldukça kuvvetli.

banner53
Yorumlar (2)
mustafa 9 yıl önce
okuduğum kadarıyla Ebu Al-Futuh iyi bir adammış ama neden istifa etti ihvanda yada ihraç edildi anlamadm doğrusu adam kolay kazanılmaz ama kolay harcanılır.inş hayırlısı olur mısır için
fadıl 9 yıl önce
ihvanın göstereceği aday zaten mükemmel olur inşaallah.onlar için dua edelim.onların zaferi bütün müslümanların hatta insanlığın zaferi olur.insaaalah
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?