banner15

İlham Tohti'ye yeni Çin işkencesi

Ömür boyu hapse mahkum edilen Uygur Aktivist İlham Tohti, ailesi ile görüştürülmüyor

İlham Tohti'ye yeni Çin işkencesi

Kadir Ertuğrul/ Pekin

Çin’de geçtiğimiz yıl ömür boyu hapse mahkum edilerek Doğu Türkistan'da bir hapishaneye konulan İlham Tohti, son günlerde ailesiyle görüştürülmüyor. Tohti’nin eşi yaptığı açıklamada hapisteki eşine elbise ve para götürmek istediklerini ancak sebep gösterilmeden geri çevrildiklerini belirtti.

Pekin Milletler Üniversitesi'nde profesörken bölücülük suçlamasıyla Urumçi’de yargılanan Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verilirken, tüm siyasi hakları elinden alınmış ve mal varlığına el konulmuştu.

Hür Asya radyosuna konuşan Tohti’nin eşi Güzelnur Tohti, İlham Tohti’nin kardeşinin cezaevine kıyafet ve bir miktar para götürdüğünü ancak kendisine geri dönmesi gerektiği söylendi. Güzelnur Hanım ziyareti “Erkek kardeşi, ailesiyle Tohti’yi ziyaret etmek için gitti, ancak görüşmelerine izin verilmedi. Hapishanedeki yetkililer haziran sonu gibi ziyarete gelebileceklerini ancak o zamana kadar elbise getirmelerine bile izin verilmeyeceğini söylediler. Parayı da vermemize izin vermediler. Bize Tohti’nin cezaevinde kullandığı kartta hala para olduğunu, paraya şimdilik ihtiyacı olmadığını söylediler” diye aktardı.

İlham Tohti’nin sağlık durumuyla ilgili ailenin endişeleri ise giderek artıyor. İçeriden bilgi alamayan aile, hapishane yetkililerinin kendileriyle paylaştıklarıyla yetinmek zorunda kalıyor.

İlham Tohti tutuklanmadan önce Çin’in en tanınmış Uygur akademisyenlerinden biriydi. Ekonomi profesörü olan Tohti, aynı zamanda internette kurduğu forum sitelerinde Uygur ve Han Çinlileri arasında diyaloğu geliştirmek için çaba sarf ediyordu. Ancak forumlarda yapılan muhalif yazı ve yorumlar Çin mahkemesi tarafından bölücülük olarak değerlendirilmiş ve karar alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35