banner15

İngiltere'den Mısır'a Şarm el Şeyh sürprizi

Sisi’nin Londra ziyaretinde bulunduğu gün, İngiltere Sina Yarımadası’nda düşen Rus uçağına bomba konulduğu kanaatindenden dolayı Şarm el Şeyh’e uçak seferlerini durdurdu. Karar Mısır'da şoke etkisi yaptı

İngiltere'den Mısır'a Şarm el Şeyh sürprizi

İslam Osmanoğlu | Kahire

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfattah el Sisi, resmi temaslarda bulunmak için İngiltere’nin başkenti Londra’da gitti. Üç gün sürecek ziyaret esnasında farklı konular masaya yatırılacak; çeşitli kurum, kuruluş ve yetkililerle görüşmeler gerçekleştirilecek.

İngiltere Başbakanı Cameron ile görüşecek Sisi’nin, Londra'daki temasları çerçevesinde milletvekilleri, bakanlar ve iş çevreleriyle bir dizi görüşmeler yapması bekleniyor. Görüşmelerde terör, ekonomi, ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar gibi farklı konular masaya yatırılacak.

Sisi’nin Londra’ya gittiği ilk gün, İngiliz Başbakanlığı’ndan sürpriz bir açıklama yapıldı. Sina Yarımadası’nda düşen Rus uçağına bomba konulduğu kanaatindenden dolayı Şarm el Şeyh’e uçak seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Mısır yönetimi bu kararı şaşkınlıkla karşıladı. Mısır Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan iki ayrı açıklamada, bu sürpriz karar karşısında duyulan şaşkınlık ifade edildi.

Bu çerçevede Mısır Cumhurbaşkanlığı resmi sözcüsü Ala Yusuf, Mısır’ın düşen Rus uçağı konusunda uluslararası çevreler ile işbirliği ve şeffaflıkla inceleme ve araştırmalar yaptığını dile getirerek; “Araştırma ve incelemelerin sonucunun beklenmesini temenni ederdik. Mısır yönetimi bu konuda gereken bütün adımları atmış ve gereken kolaylıkları göstermiştir” dedi.

Dışişleri Bakanı Semih Şukri ise, İngiltere’nin Şarm el Şeyh’e uçuşları iptal etmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade ederek şöyle konuştu; “İngiltere’den bir güvenlik uzmanının gelip gereken kontrolleri yapana kadar İngiltere’den Şarm el Şeyh’e uçuşları iptal edilmesi kararı ve bunun düşen Rus uçağına bomba konulma ihtimali ile ilişkilendirilmesi şaşkınlık vericidir”.

Mısır’ın ülkeyi ziyaret eden turistlerin güvenliği için elinden gelen bütün çabayı sarf ettiğine vurgu yapan Şukri, uçak kazasının ardından yaşanan şaşkınlığı anlayışla karşıladıklarını dile getirmiştir.
 
Mısır yönetiminin özellikle de Şarm el Şeyh’te güvenli bir ortamın sağlanabilmesi için gereken tedbirleri alma konusunda son derece hassas davrandığı biliniyor.
 
Çünkü Şarm el Şeyh güneş, deniz, kumsal ve deniz altı zenginlikleriyle bilinen Kızıldeniz’in turizm şehri ve Mısır’ın turizm alanında en faal şehri. Eski Mısır’dan kalma tarih eserlerin yer aldığı güney şehirlerinde turist sayısı oldukça düşük.
 
İngiltere’nin söz konusu kararının, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin İngiltere’ye resmi ziyaretinin ilk gününde yapılması dikkat çekti.
 
Çünkü bu ziyaret 13 yıldan bu yana İngiltere'ye cumhurbaşkanlığı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Yaklaşık üç ay önce yapılması beklenen ziyaret çeşitli gerekçelerle ertelenmişti.
 
İngilizlerin özellikle de silah alımı konusunda Mısır yönetimi karşısında ellerini güçlendirmek için böyle bir adım atmış olma ihtimalinden bahsediliyor.
 
Mısır yönetiminin son iki yıldır Körfez ülkelerinden sağlanan finansman ile milyarlarca dolarlık silah satın aldığı bilinmektedir. Nitekim geçen şubat ayında Mısır ve Fransa 24 adet Rafale Savaş uçağı için 5 milyar Euro’ya anlaşmıştı.
 
İngiltere ziyaretinden once Sisi’nin Birleşik Arap ülkelerine bir ziyarette bulunmuş olması bu çerçevede değerlendiriliyor. Çünkü Körfez ülkeleri güçlü Mısır ordusunu kendi güvenlikleri için de bir temin olarak görüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35