banner39

Keşmir'e otonomiyi kaldırma şoku

Modi Hükümeti'nin ilk icraat olarak böyle sıkıntılı bir konuya el atması kendisini de zora sokma potansiyeli taşıyor.

Analiz 28.05.2014, 22:05 28.05.2014, 22:05
Keşmir'e otonomiyi kaldırma şoku

Mahmut Osmanoğlu

Keşmir ümmetin kanayan yarasıdır. 1947 de İngilizlerin bölgeyi terk etmesi ile birlikte Hint Alt Kıtasının Pakistan ile Hindistan arasında paylaşılması esnasında Keşmir’in başındaki Mihrace Heri Sing tarafından bu bölgenin Hindistan’a ilhakı ile Keşmir sorunu başlamıştır.

Hindistan ile Pakistan Keşmir üzerinde hâkimiyet için o günden bu tarafa iki kere tam kapsamlı ve bir kere de cüzi savaşa girdiler. 1984’den bu tarafa “Dünyanın Damı “ olarak nitelenen Siachen Buzulu üzerinde yani 6000 metreden yüksek bir rakımda kontrol sağlamak için süregelen çatışmalar da cabası.

Günümüzde Keşmir’in yüzde 43 ünün kontrolü Hindistan’da, yüzde 37 sinin kontrolü Pakistan’da ve yüzde yirmisi de Çin kontrolü altında bulunmaktadır. Yani Keşmir bugün üç nükleer güç arasında paylaşılmış bir durumdadır.

Hindistan kendi işgali altındaki bölgeyi anayasal olarak güvence altına almış ve anayasanın ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. Ancak Keşmir’e anayasaya eklediği bir madde ile geçici özel otonom bir statü tanımıştır.

Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlerde iş başına gelen Bharatiya Janata Partisi yani Hindistan Halk Partisi önceden beri Hindistan’da 370. Madde olarak bilinen bu özel statüyü kaldırmak için çabalamış ve bunu seçim beyannamesinde de zikretmiştir.

Modi’nin başbakanlık yemini ardından, devlet bakanlığı koltuğuna oturan Jitendra Singh BJP nin bu maddenin kaldırılması yönündeki talebini resmen dillendirdi ve Keşmir’in özel statüsünü sona erdirecek süreç başlatıldı dedi.

Buna karşılık, Jamu ve Keşmir eyalet başbakanı Ömer Abdullah 370. Madde'nin ilga edilmesini gündeme getirenleri sorumsuzlukla suçladı ve Keşmir’i Hindistan’ın diğer tarafıyla tek bağının bu madde olduğunu hatırlatarak bir yerde önemli bir uyarıda bulundu.

Hindistan Anayasası'ndaki 370. Madde Jamu ve Keşmir Eyaletine özel bir otonom yapı hakkı veriyor. Ayrıca, demografik dengenin Keşmirliler (özellikle Müslümanlar) aleyhine bozulmaması için eyalet vatandaşlığı ve mülkiyet haklarına sınırlama getiriyor.

Modi Hükümeti'nin ilk icraat olarak böyle sıkıntılı bir konuya el atması kendisini de zora sokma potansiyeli taşıyor. Çünkü ayrılık ve Pakistan’a ilhak yanlıları, bağımsızlık yanlıları bir tarafa, Keşmir’in anayasal olarak özel statüsünün kaldırılması zaten politik bilinci zirvede tüm Keşmir halkını ayağa kaldırmak manasına gelecektir.

Ayrıca, radikalleşmeyi körükleyecek ve silahlı ayrılık yanlılarının eylemlerinin artmasına neden olacaktır.

Baburi Mescidin yıkılması ve 2002 Gücerat eyaleti Müslüman kıyımının damgasını üzerinde taşıyan BJP Hükümeti ve Başbakan Modi 370. Maddeyi yürürlükten kaldırırsa adeta arı kovanına çomak sokmuş olacaktır.

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?