banner39

Mısır Devrimi'nin 4. yıldönümünde insan hakları

10 Aralık İnsan Hakları Günü olması nedeniyle Mısır’da karakol ve hapishanelerde ölenlerin sayısındaki artış yaşandığı bazı insan hakları örgütleri tarafından gündeme getirildi

Analiz 13.12.2015, 15:49 13.12.2015, 15:49
Mısır Devrimi'nin 4. yıldönümünde insan hakları

İslam Osmanoğlu | Kahire

Mısır’da muhaliflere yönelik yargılama süreci devam ediyor. Özelde Müslüman Kardeşler, genelde ise 6 Nisan gibi diğer siyasi oluşum ve devrim hareketleri yargılanıyor.

Bu bağlamda Mısır Askeri Mahkemesi 196 muhalif sanık hakkında müebbet (25 yıl) hapis cezası verdi. Asyut Askeri Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar, Minye ilinin güneyindeki Deyr Mevvas ilçesi meclis binasına ve bir kontrol noktasına baskın düzenleyerek ateşe vermekle suçlanıyordu.

Bir diğer önemli dava ise 14 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleşen Rabiatu'l Adeviyye Meydanı’nın boşaltılması ile ilgili davaydı. Bu davada aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi yani Murşidi Başkanı Muhammed Bedii’nin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi yargılanıyor.

Davanın son duruşmasında duruşmada çok ilginç bir gelişme yaşandı. Sanıkların tutulduğu sanık kafesinin dar olması nedeniyle duruşma gerçekleştirilemediğinden ertelendi.

Kahire Ceza Mahkemesi, bir bölümü firari sanıklardan oluşan 739 kişinin yargılandığı davayı kafes gerekçesiyle 6 Şubat tarihine erteledi.

Söz konusu davada sanıklara, "silahlı topluluk oluşturup Rabiatu'l Adeviyye Meydanına gitme, yol kesme, insanların hareket özgürlüklerini kısıtlama, kasten adam öldürme ve girişiminde bulunma, ulaşım hizmetlerini aksatma" gibi suçlamalar yöneltiliyor. Savunma heyeti söz konusu ithamları yalanlamaktadır.

Mahkeme ayrıca, Muhammed Mursi'nin oğlu Usame'nin de bulunduğu firari sanıkların yakalanması yönünde talimat verdi. Mursi’nin küçük oğlu Abdullah uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle tutuklanarak hakkında 1 yıl hapis cezası verilmişti. Abdullah cezasını yatıp çıktı ve şimdi özgür.

Emniyet teşkilatı içinden de bazı polisler yargıç karşısında çıktı. İki polis şefi hakkında  "işkenceyle ölüme sebebiyet verme" suçlamasıyla 5 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Kahire Ceza Mahkemesi, polisleri El-Matariyye Emniyet Merkezi'nde gözaltında bulunduğu sürede, Kerim Hamdi Muhammed İbrahim isimli bir avukata "işkence yaparak ölümüne sebebiyet vermek" ile suçlanmıştı.

Sanık polisler duruşmada yer almadı. Sanıkların karar duruşmasından bir önceki celsede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması ve duruşmada avukatları aracılığı ile temsil edilmeleri dikkat çekmiştir.

Maktul yakınları polislerle ilgili mahkeme kararını az buluyorlar. Maktulün yakınlarının avukatı Yasir Seyyid, cezayı yeterli bulmadığını ve kararın caydırıcılığının olmadığını söyledi.

10 Aralık İnsan Hakları Günü olması nedeniyle Mısır’da karakol ve hapishanelerde ölenlerin sayısındaki artış yaşandığı bazı insan hakları örgütleri tarafından gündeme getirildi.

Ülkede insan hakları ile ilgili gündeme gelen gelişmeler, 25 Ocak Devrimi’nin 4. Yıldönümü öncesinde Mısır yönetimini endişelendiriyor. Bu nedenledir ki, bazı gözlemciler, iki polis şefi hakkındaki mahkeme kararını, yaklaşan 25 Ocak nedeniyle toplumu yatıştırma ve rahatlama girişimi olarak yorumluyor.

25 Ocak’ın Mısır’da “polis bayramı” olduğunu ayrıca hatırlatmak yerinde olacaktır. Mübarek’in devrildiği Devrimi’nin başlangıç günü olan 25 Ocak devrimciler tarafından bilinçli olarak seçilmişti.

11 Şubat’ta Mübarek’in çekilmesinin ardından başarıya ulaşan Devrim, polisin bertaraf edilmesi ile paralellik göstermiş, polis karakollarının ateşe verilmesi suretiyle içişleri ve siyasi polis olan “devlet güvenlik polisi” saf dışı bırakılmıştı.

Mısır muhalefeti yaklaşmakta olan devrimin 4. Yıldönümünde büyük eylemler düzenleme çağrısında bulunuyor. Ancak bu çağrının Mısır sokağında fazla bir karşılığının olmadığı gözleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?