banner15

Mısır-İsrail sınırında kaos ortamı

Kuzey Sina'da Mısır polisi ile yıllardır yaşanan gerginliğin 25 Ocak Devrimi ile doruk noktaya varmasının ardından, karakolların yakılarak polisin devre dışı bırakılmasından bu yana, Yarımada'nın kontrolü kısmen kabilelerin eline geçti

Mısır-İsrail sınırında kaos ortamı

Abdullah Aydoğan kalabalık- Dünya Bülteni/ Kahire

Halk ayaklanması sonucunda Mübarek'in devrilmesinin ardından Suveyş Kanalı'nın doğusu ve Kuzey Sina'da ciddi bir güvenlik boşluğu oluştu. Son iki aydır güvenlik güçlerine karşı yapılan silahlı saldırıların ciddi oranda artmasının ardından, Mısır ordusu Sina'ya girdi.

Devrim esnasında polisin bölgede etkisini kaybetmesi ve 1979 yılında İsrail ile yapılan Camp David Antlaşması mucibince ordunun bölgeye girememesinden dolayı, Mısır'ın doğusu ciddi bir istikrarsızlık ve kaos ortamına doğru sürüklenmeye başlamıştı.

Silahlı saldırıları düzenleyenlerden bazılarının El Fetih'in Gazze'deki silahlı direniş örgütlerine mensup üyeler olduğu söyleniyor. Özellikle de Muhammed Dahlan'a bağlı birliklerin Refah sınır kapısının açılmasını fırsat bilerek, Mısır tarafına geçtiği iddia ediliyor.

Kendilerini Mısırlı değil de Arap olarak isimlendiren Sina Çölü bedevi sakinleri, Mısır yönetiminin bölgeyi ihmal ettiğini, Kanal'ın doğusuna yatırım yapmadığını ve kendilerini dışladığını söylüyorlar.

Mısır polisi ile bölgede yıllardır yaşanan gerginliğin 25 Ocak Devrimi ile doruk noktaya varmasının ardından, karakolların yakılarak polisin devre dışı bırakılmasından bu yana, Yarımada'nın kontrolü kısmen kabilelerin eline geçti.  

Polisin tekrar toparlanma sürecini baltalamak için bölgede emelleri olan güçler, son dönemde faaliyetlerini iyice artırdı. Ramazan'dan iki gün önce, 29 Temmuz'da Ariş kenti karakoluna yapılan silahlı saldırıda, Mısır ordusuna mensup bir subay, iki polis ve üç sivil hayatını kaybetti.

Saldırıdan kısa bir süre önce, sayıları yüz civarında olduğu tahmin edilen eli silahlı kişilerin şehrin sokak ve caddelerini otomobil ve motosikletlerle turlayarak, İslami Sloganlar atması ve pankartlar açması oldukça manidardı.

Mısır ordusu, 16 Ağustos Salı günü Ariş kentinde doğal gaz boru hattını havaya uçurmak için hazırlık yapan dört kişiyi tutukladığını ve tutuklanan şahısların İslami cemaatlere mensup olduğunu açıkladı. Yakalananların, El Kaide ve Gazze sınırından Mısır'a giren silahlı unsurlara üye olmalarının ortaya çıkması ise oldukça manidar.   

Çünkü, Mısır İslami cemaatlerinin tamamı şu anda, ülkede Mübarek yönetiminin devrilmesinden sonra başlayan iktidar boşluğunun ortadan kaldırılması ve istikrar ortamının ülkede tekrar sağlanmasında lokomotif güç olma görevini üstlenmiş durumda.

Mübarek rejimi ile problemli olan tek İslami grup Müslüman Kardeşlerdi. Devrimden yaklaşık on yıl önce zaten Cemaatül İslamiye ve cihat gibi İslami Selefi hareketler, Mübarek rejimi ile anlaşarak, silahı bırakmıştı. Devrimden sonra ise, Müslüman Kardeşler de yönetime yakınlaşarak, ülkenin demokratik seçimlere kadarki süreçte, Yüksek Askeri Konsey'e destek vermeye başladı.

Burada kendini dayatan soru şu: Mısır – Gazze, Mısır – İsrail sınırları ve Sina Yarımadası'nda var olduğu iddia edilen İslami cemaatler nereden geldi ve bu cemaatlerin üyeleri kimlerden oluşuyor?

Asıl hedefi tam olarak bilinmeyen El Kaide ve Dahlan'a bağlı güçlerin bölgeye sızdığı hesaba katıldığında, büyük resim daha da belirginleşecek ve İslami Cemaatler adını kullananların kime hizmet ettikleri daha iyi anlaşılacaktır.

Toplam sayıları 1200 ila 1300 arasında olduğu tahmin edilen silahlı grupların, bölgedeki dağlarda konuşlandıkları ve kabilelerle işbirliği yaptıkları belirtiliyor.

Mısır'ın doğusunda başlatılacak olan kaos ortamının, Sina Çölü'nde emelleri olanların ekmeğine yağ süreceği aşikar olsa gerek.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 14:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet zengin
ahmet zengin - 8 yıl Önce

Sina'da emelleri olanlar kimlerdir? Amaçları nedir? Sina üzerinden nasıl bir hesap güdülmektedir? Soru sormak yerine sözünü ettiğiniz cemaatleri ve emellerini anlatsanız da kafamız açılsa...

banner39

banner36

banner37

banner35